İtalya Ankara Büyükelçiliği Hakkında

İtalya Ankara Büyükelçiliği Hakkında

İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya’ya turistik ve iş seyahati amaçlı yapılan ziyaret vizeleri, İtalya’da eğitim imkanları ve İtalya’da yaşamak için yapılan vize başvurularının değerlendirilmesinde yetkili makamdır.  İtalya Ankara Büyükelçiliği , uluslararası hukuk çerçevesinde öncelikli olarak Türkiye’de yaşayan İtalyanların çıkarlarını korumakla; Türkiye’deki gelişmelere dair yasal yollarla eriştiği bilgileri İtalyan Devleti’ne bildirmekle; İtalya ve Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ilişkilerin geliştirilmesi, korunması ve pekiştirilmesine katkı sunmakla yükümlüdür. Büyükelçilik, diplomatik ilişkilerini 18 Nisan 1961 Viyana Konvansiyonu’na göre yürütür. 
Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Konsolosluğu ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi arasındaki koordinasyonu yürütmekle görevlidir. 

İtalya Büyükelçiliği Ankara, kendi vatandaşlarının bürokratik işlemleri dışında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları'nın ve Türkiye’de ikamet izni sahibi 3. ülke vatandaşlarının vize ve konsolosluk işlemlerinin yürütüldüğü resmi makamdır.

 

İtalya Ankara Büyükelçiliği Binasının Kısa Tarihi

1923 yılında, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinin Ankara’ya taşınması üzerine o yıla kadar İstanbul’daki tarihi Venedik Sarayı’nda bulunan Büyükelçiliğin de Ankara’ya taşınması gerekliliği doğmuştur. Bunun üzerine kurucu lider Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’da Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya ve Polonya Büyükelçiliklerinin de konumlanacağı Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan araziyi İtalya’ya bağışlamıştır. Büyükelçilik binasının yapımına 1938 yılında başlanmış ve 1940 yılına kadar sürmüştür. 
Arazi üzerinde Büyükelçilik binasının çevresinde konumlanan büyükelçilik ofisleri ve kançılaryanın yer aldığı bir kompleks yapı bulunmaktadır.

İtalya Büyükelçiliği Ankara Adresi

Atatürk Bulvarı, No:118, 06680, Kavaklıdere- Çankaya / ANKARA

E-mail Adresi: ambasciata.ankara@esteri.it

Web: http://www.ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr

Vize: visti.ambankara@esteri.it 

Konsolosluk: consolato.ambankara@esteri.it 

Kültür Ofisi: ankara.culturale@esteri.it

Ticaret Bölümü: commerciale.ambankara@esteri.it

Askeri Ateşelik: difeitalia.ankara@smd.difesa.it

Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri 

Pazartesi Perşembe: 09:00-13:00 ve 13:00-17:00
Cuma: 09:00-13:00 ve 13:00-16:00 

Konsolosluk işlemleri için Pazartesi-Cuma 09:30-12:30 saatleri arasında ya da e-posta yoluyla randevu alınması gerekmektedir. 

Vize işlemleri için Büyükelçiliğin online sistemi üzerinden ya da aracı kurumlara danışarak randevu alınmalıdır. 

Acil İrtibat Bilgileri

Mesai saatleri dışında veya konsolosluğun kapalı olduğu günlerde oluşabilecek acil durumlarda acil iletişim numaralarından konsolosluğun nöbetçi görevlilerine ulaşılabilir. Acil telefonlar üzerinden kesinlikle vize işlemleri ile ilgili sorulara cevap verilmemektedir.

Ankara ve Güneydoğu Bölgesi: +90 532 374 8177
İstanbul ve Karadeniz Bölgesi: +90 555 458 5844
İzmir, Akdeniz ve Kapadokya Bölgesi: +90 532 677 3273 

 

Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü

Pazartesi-Cuma: 09:00-12:30 veya online randevu ile hizmet randevusu alınabilir. 
Tel: 0.312.4574200
Fax: 0.312.4574280

İtalya Ankara Büyükelçiliği

Türkiye’deki İtalya Cumhuriyeti Büyükelçileri

1947 Renato Prunas
1950 Luca Pietromarchi
1958 Massimo Magistrati
1961 Mario Luciolli
1964 Francesco Lo Faro
1967 Mario Mondello
1971 Pierluigi Alverà
1973 Giorgio Smoquina
1975 Girolamo Messeri
1979 Eric Da Rin
1981 Bartolomeo Attolico
1983 Piero Ferraboschi
1988 Giorgio Franchetti Pardo
1993 Luigi Maria Fontana Giusti
1995 Michelangelo Pisani Massamormile
1997 Massimiliano Bandini
1999 Vittorio Claudio Surdo
2004 Carlo Marsili
2010 Gianpaolo Scarante
2015 Luigi Mattiolo

 

Sardunya Krallığı ve İtalya Büyükelçileri ve Elçileri

1859 Giacomo Durando
1861 Marcello Cerruti
1862 Camillo Di Bella Caracciolo
1863 Giuseppe Greppi
1866 Emilio Visconti Venosta
1867 Giuseppe Bertinatti
1869 Raffaele Ulisse Barbolani
1875 Luigi Corti
1886 Francesco Galvagna
1887 Alberto Blanc
1891 Costantino Ressman
1892 Luigi Avogadro Di Collobiano Arborio
1894 Tommaso Catalani
1895 Alberto Pansa
1901 Obizzo Malaspina Di Carbonara
1904 Guglielmo Imperiali Di Francavilla
1910 Edmondo Mayor De Planches
1912 Camillo Garroni
1924 Giulio Cesare Montagna
1925 Luca Orsini Baroni
1929 Pompeo Aloisi
1932 Vincenzo Lojacono
1934 Carlo Galli
1938 Ottavio De Peppo
1943 Raffaele Guariglia Di Vituso
1943 Guido Rocco
1945 Alberto Marchetti Di Muriaglio

İtalya Ankara Büyükelçiliği 2021 yılı resmi tatil günleri;

 
1 Ocak  Yılbaşı
4 Nisan Paskalya
1 Mayıs  İş ve İşçi Bayramı
13 Mayıs Ramazan Bayramı 1.Gün
14 Mayıs Ramazan Bayramı 2.Gün
20 Temmuz Kurban Bayramı 1.Gün
21 Temmuz Kurban Bayramı 2.Gün
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık Noel Tatili
26 Aralık Santo Stefano

 

İtalya Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Ağrı, Hakkari, Van illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye'de ikamet izni olan yabancılar ve İtalyan Vatandaşları vize ve konsolosluk işlemleri için İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne müracaatta bulunabilirler. İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya Schengen Vizesi Başvurularını yetkilendirdiği kurumlar aracılığıyla kabul etmektedir.

Ankara İtalya Büyükelçiliği Görevleri

İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluğu Türkiye'de ikamet eden, İtalya'ya sehayat etmek isteyen kişilerin vize ve konsoloslukluk işlemlerinin yürütüldüğü kurumdur. Türkiye'de faaliyet gösteren İtalya Büyükelçiliği Ankara ve İtalya Başkonsolosluğu İstanbul yetki bölgesinde ikamet eden İtalya Vatandaşları'nın konsolosluk işlemlerini gerçekleştirilmesi hususunda yetki sahibidir. Gerekli işlemler için İtalya Büyükelçiliği'ne müracaatta bulunması gereken İtalya Vatandaşları, T.C. Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet iznine sahip 3.ülke vatandaşları yetki alanına uygun olan İtalya Temsilciliği'ne başvuruda bulunmalıdırlar.

Türkiye'de yaşayan İtalyanların resmi evrak işlemlerine dair destek almak için Ankara İtalya Büyükelçiliği'ne başvuru yapması gerekmektedir. İtalya Vatandaşları'nın nüfus kayıt, pasaport, kimlik kartı, evlilik, doğum, temel haklarının ihlali, tutuklama, kayıp veya çalıntı pasaport, seyahat belgelerinin tanzim edilmesi gibi vakaların resmi prosedürlerinin işleme alındığı yer olan İtalya Büyükelçiliği, aynı zamanda İtalya Vatandaşları'nın haklarını gözetir. İtalya Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri eşitlik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.

Nüfus İşlemleri

Yurtdışında yaşayan İtalya vatandaşlarının Yurtdışında İkamet Eden Yurttaşların Tesciline (AIRE) Kayıt Bürosu yetkilidir. Yurtdışında ikamet eden İtalya vatandaşları, ikamet ettikleri ülkeye varıştan itibaren 90 gün içinde, ikamet edilen bölgenin bağlı bulunduğu dış temsilciliğe kayıt yaptırmak zorundadır. Konsolosluk belge ve sertifika hizmetleri, pasaport yenileme gibi işlemlerde AIRE kaydı gerekmektedir. Nüfus İşlemlerinde, yurtdışı adres bildirimi, medeni hal değişiklikleri, çekirdek aile birleşimi ve isim değişikliği işlemleri yürütülmektedir. 

Sosyal Hizmetler

Ekonomik olarak zor durumda olan İtalya vatandaşları için, içinde bulunulan maddi güçlüğün üstesinden gelinebilmesi için sunulan sosyal yardımdır. Sosyal yardım ihtiyacı olan İtalyan vatandaşlar büyükelçiliğe başvurmalıdır. 

Vatandaşlık

İtalya vatandaşlığının kazanılması otomatik ve başvuru yoluyla olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Vatandaşlığın otomatik olarak kazanıldığı haller; İtalyan anne-babadan doğmuş olmak, anne-baba meçhul, İtalya’da terkedilmiş ve vatandaşlığı belirlenemez hallerde İtalya’da doğmak, çocuğun küçükken anne-baba tarafından tanınması yoluyla, İtalyan vatandaşı tarafından evlat edinilmek.

Vatandaşlığın başvuru yolu ile kazanıldığı haller ise;

 • Vatandaş olma isteği beyanı; İtalyan silahlı kuvvetlerinde görev yapanlar, İtalyan Devleti çıkarına çalışanlar, 18 yaşından itibaren en az 2 yıl İtalya’da yaşayanlar
 • Evlilik beyanı; evlilikten en az 6 ay sonra (İtalyan vatandaşı ile yurtdışında yapılmış evliliklerde en az 3 yıl sonra),
 • Vatandaşlığa kabul edilme talebi; 10 yıldır yasal yollarla İtalya’da ikamet edilmesi durumunda kanunda belirtilen şartların yerine getirilmesi ile vatandaşlık başvurusu yapılabilir. 

Askerlik

Zorunlu askerlik hizmetini yerine getirilmesi işlemleri bu birimde yürütülür. 

Seçmen Hizmetleri

Seçim Hizmetleri Ofisi, yurtdışında bulunan İtalya vatandaşlarının seçmenlik hizmetlerini yürütür ve tüm seçim etkinlikleri yönetir. 

Pasaportlar

Yurtdışında yaşayan İtalya vatandaşlarının pasaport hizmetleri de Büyükelçilik tarafından yürütülür. 

Medeni Hal

Vatandaşlık, doğum, ölüm, evlilik gibi medeni hal değişimlerinden sorumlu bölümdür.

Büyükelçilik ayrıca evlat edinme, ehliyet yenileme, emeklilik, noterlik hizmetleri, vergi kodu, Türkiye’ye giriş işlemleri, öz belgelendirme işlemlerinde de yetkilidir. 

İtalya Büyükelçiliği

Türkiye'de İtalyan Lisesi'nde Eğitim

Kökleri Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan İstanbul'daki İtalyan Cemaatinin, İstanbul'da yerleşik hayatta çocuklarına eğitim imkanı sağlamak için 1861 yılında İtalyan Diplomatlarının da girişimiyle kurulan lisedir. Tarih boyunca İstanbul'un farklı adreslerinde eğitim veren ve savaş dönemlerinde zaman zaman eğitime ara vermiş olan İtalyan Lisesi, 1919 yılından sonra şimdiki binasına taşınmıştır. 4 yıllık lise eğitimi vermesi sayesinde öğrencilerine İtalya'da üniversite okuma hakkı tanımaktadır. İtalyan Lisesi ücretsiz eğitim imkanından faydalanmak isteyenler için her yıl burs ve muafiyet sınavı düzenlemektedir. 

İtalyan Lisesi tarafından verilen muafiyet ve burslar Türk kanunlarına göre düzenlenmekte ve kararlar dahili komisyon tarafından alınmaktadır. 

İtalya'da Eğitim

İtalya’da eğitim almak isteyen kişilere Büyükelçilik ofislerinde danışmanlık hizmeti verilir. Konsolosluk Ofisi, kendi sorumluluk alanında bulunan okul ve üniversitelerden alınan diplomalar ile İtalya’daki okul ve üniversitelere kayıt, yurtdışındaki eğitimin İtalya’da tanınması ve burs için gerekli belgeleri hazırlar. 

İtalya’da, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite imkanları bulunmaktadır. İtalya, yüksek yaşam standartları, tarihi mimarisi, yemekleri, moda ve sanatın başkenti unvanını taşıması, yüksek eğitim kalitesi gibi birçok nedenden ötürü dünyanın dört bir yanından öğrencilerin tercih ettiği bir ülkedir. Türkiye’den İtalya’ya eğitim amacıyla gitmek isteyenlere İtalya Ankara Büyükelçiliği’nde danışmanlık hizmeti verilir.  

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da üniversiteler kamu ve özel olmak üzere Anayasa’nın 33. maddesi kapsamında kurulan özerk yapılardır. İtalya’da üniversite sistemleri, devlet üniversiteleri, telematik (online eğitim modelli) üniversiteler dahil yasal olarak tanınan devlet dışı üniversiteler ve özel eğitime sahip okul veya kolejler olmak üzere üçe ayrılmaktadır. 

İtalya’da eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin “Üniversiteye kayıt amaçlı” uzun süreli D Tipi Ulusal Vize almaları öncelikli şarttır. İtalyan vatandaşlığı veya Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlığı dışındaki aday öğrenciler, kayıt yaptırmak istenilen üniversitenin Yabancı Kontenjanlarına ilişkin bilgi almalıdırlar. 

Yabancı öğrencilerin İtalyan üniversitelerine giriş şartları, bölüm kontenjanları, bölüm listeleri, prosedürler, formlar, kontenjanı belirli 3 yıllık lisans ve tek devre uzmanlık lisans bölümleri giriş sınavı şekli için uzman danışmanlardan yardım alınması tavsiye edilir. 

Lisans ve tek devre uzmanlık lisans programlarına şartlı kabul alan öğrencilere, Eğitim Amaçlı Üniversite Kaydı (D Tipi Ulusal) vize, aday öğrencinin lise diploması veya yerine geçen belgenin ibraz edilmesinden sonra verilebilir. 

Adayın kayıt yaptırmak istediği üniversitenin giriş ve dil sınavı, adayın lise mezuniyetinden önceki bir tarihte gerçekleşecekse, adayın giriş ve dil sınavına katılmasına imkan tanımak amacıyla kısa süreli Schengen vizesi verilmektedir. 

İtalyan Hükümetinin Yabancı Uyruklu ve Yurtdışında Yaşayan İtalyan Vatandaşları için Sunduğu Eğitim Bursu

Bu burs;

 • Yüksek Lisans Bursu;6 ya da 9 aylık eğitim periyodları için 2 kez verilir
 • Sanat, Müzik ve Dans Eğitimi Bursu; 6 ya da 9 aylık periyodlar için verilir, başvurulan üniversitenin şartlarını yerine getirme zorunluluğu bulunur
 • Araştırma Doktoraları
 • Çift doktora eğitim programları projeleri
 • İtalyan kültür ve dili kursları 

Bursun Şartlar;

 • Yüksek Lisans Eğitimi, Sanat, Müzik ve Dans Eğitimi ile Dil ve Kültür kursları eğitimi için başvuranların 28 yaşını geçmemiş olması gerekir
 • Araştırma doktorası için başvuranların 30 yaşını geçmemiş olması gerekir
 • Çift doktora eğitim programları projeleri için başvuranların 40 yaşını geçmemeleri gerekir
 • İtalyanca dil yeterliliğinin CEFR sertifikası ile B2 düzeyinde ispatlanması, bununla birlikte İngilizce de kabul edilmektedir. 

İtalya’da Üniversite Eğitimi için Şartlar 

Öngörülen kalış süreci boyunca geçim kaynaklarının ibrazı: Ayda 448,52 Euro olmak üzere yıllık 5.830,76 Euro
Ülkeye dönüşü sağlayacak ekonomik imkan: Dönüş bileti ile de kanıtlanabilir. 
Konaklama bilgisi 
İtalya’da kalınacak süre boyunca öğrencinin tıbbi tedavi ve hastaneye yatış için yeterli sigorta 

İtalyan Dilinin Yaygınlaştırılması ve Kurslar

İtalyanca, Türkiye’de de oldukça ilgi gören ve sevilen bir yabancı dildir. İtalya ve Türkiye arasındaki tarihsel bağlar, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için de birçok kültürel işbirliğini doğurmuştur. Bu kapsamda İtalyan dil kursları Ankara, İstanbul ve İzmir merkezli olarak hizmet vermektedir.

İstanbul’da İtalyanca dil kursları İtalyan Kültür Merkezi aracılığı ile verilmektedir. İtalyanca kursları Ankara’da Casa Italia bünyesinde bulunan İtalyan Dostluk Derneği (IDD) aracılığı ile düzenlenmekte ve A1 seviyesinden B2 seviyesine kadar dil eğitimi verilmektedir.

İzmir’de 1995 yılından beri faaliyet gösteren Carlo Goldoni Kültür Merkezi İtalyanca dil kursları düzenlemektedir. 

Büyükelçiliğin sayfasından duyurusunu da yaptığı, online İtalyanca öğrenmek isteyenlerin kullanabileceği ItaliAmo uygulaması bulunmaktadır. ItaliAmo uygulaması Ios ve Android cihazlar üzerinden indirilebilir bir mobil uygulamadır. 

İtalya ve Türkiye Arasındaki Kültürel İşbirliği Anlaşmaları

 • 17 Temmuz 1951 tarihinde imzalanan Kültürel, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Anlaşması
 • Kültürel İşbirliği Üzerine Yürütülen Protokol (Yenilenme aşamasında)
 • 2005 yılından itibaren yürürlükte olan Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Anlaşması
 • Devlet Arşivleri Alanında İşbirliğine Dair Protokol
 • 21 Temmuz 2011 tarihinden itibaren yürürlükte olan Sinema Ortak Prodüksiyon Anlaşması

İtalya ve Türkiye Arasındaki Ekonomik İşbirliği

Türkiye ve İtalya arasındaki ekonomik ilişkiler Büyükelçiliğin resmi web sitesi verilerine göre 17,8 milyar dolarlık ticari hacme ulaşmıştır. Türkiye’de İtalyan iştirakli şirket sayısı 1400’e ulaşmış ve bu şirketler Türkiye’deki birçok kamu ihalesinde de rol almaktadır.  Buna bağlı olarak İtalya yurtdışına yatırım yapmak isteyen Türk iş insanları için fırsatlar sunar. 

Gelişmiş İtalyan-Türkiye ekonomik ilişkilerin sürdürülmesi ve artırılması için Büyükelçiliğin Ekonomi ve Ticaret Ofisi, bu hedefler doğrultusunda Türkiye’deki ekonomik faaliyetlerin tanıtım aktivitelerini koordine eder. 

İtalya Ankara Büyükelçiliği

İtalya’da İş Yapmak

İtalya’da yatırım yapmak ya da Türkiye’deki şirketlerini İtalya’da geliştirmek isteyen Türk iş insanları için İtalyan devleti tarafından sunulan pek çok teşvik bulunmaktadır. Özellikle mali yükümlülüklerin kolaylaştırılmasına odaklanan İtalya, bu anlamda Türk iş insanlarının yurtdışı yatırımları için cazip bir ülkedir. 

İstanbul’da bulunan İtalyan Ticaret Merkezi İstanbul Temsilciliği, İtalya’da yatırım yapmak isteyen Türk iş insanlarına yönelik danışmanlık hizmeti sunmaktadır. 

İtalya’da yatırım yapmak isteyen iş insanları için bulunan teşvik ve destekler;

 • Düz Oranlı Vergi uygulaması
 • Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’n bağlı Yabancı Yatırımlar Cazibe Departmanı teşvikleri
 • Bankacılık sektörünün gelişmesine yönelik düzenlemeler 

İtalya’da iş yapmayı düşünenler aşağıdaki hususlar hakkında bilgi edinmelidir;

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı Hazine Dairesi tarafından hazırlanan makro ekonomik veriler

Banca d’Italia tarafından hazırlanan İtalya ekonomisine ilişkin istatistikler

Italia Startup Visa hakkında bilgi

İtalya’da merkezi veya şubeleri bulunan şirketler hakkında resmi bilgilerin edinilebileceği Şirket Sicil Sorgulama Portalı

Yatırım destek politikaları için INVESTINITALY ve INVESTINITALYREALESTATE

Türk-İtalyan İş Kurumları

 • ICE-İtalyan Ticaret Merkezi: İstanbul merkezli kuruluştur. 
 • ENIT-İtalya Milli Turizm Kurumu: Roma merkezli bir kurumdur
 • İtalyan-Türk Ticaret Odası: İstanbul merkezli bir kuruluştur. 

İtalya'da Mülk Satın Alma Koşulları

Aşağıda belirtilen kişi veya kurumlar mülk satın alma konusunda İtalyan vatandaşlar ile eşit haklara sahiptir;

 • AB üyesi ülke vatandaşları ya da Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülkelerin (İzlanda, Lihteştayn ve Norveç) vatandaşları
 • İtalya'da geçici oturum izniyle ikamet eden iş insanları
 • İtalya'da en az 3 yıldır ikamet eden vatansız kişiler
 • İtalya'da en az 3 yıldır ikamet eden mülteciler
Dikkat!
AB üyesi olmayan ülke vatandaşı ya da Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülke vatandaşlarının İtalya'da mülk alımı karşılıklılık ilkesine dayanır. Karşılıklılık koşulu, mülk satın almak isteyen kişinin vatandaşı olduğu ülke ile İtalya arasında yatırım teşviki ve korunmasına ilişkin bir anlaşma imzalanmışsa geçerlidir. 

İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi

Kısa Süreli C Tipi İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi minimum 15 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak bu süreç elçilik/konsolosluğun yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin seyahat başlangıç tarihlerinden itibaren 3 ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunmasına izin verilmektedir.

Kısa Süreli C Tipi İtalya Vize Kategorileri

 • İtalya Schengen Vizesi 
 • Ticari vize
 • Turist Vizesi
 • Turist-Aile ya da arkadaş ziyareti vizesi
 • Sportif müsabakaya iştirak vizesi
 • Kültürel etkinliğe iştirak vizesi
 • Nakliye vizesi
 • Kısa süreli eğitim vizesi

Uzun Süreli Ulusal D Tipi İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi her bireyin gidiş amacına ve sunmuş olduğu evraklara uygun olarak değişmektedir. Bu nedenle başvuru işlemleri esnasında kişiye özel olarak sonuçlanma süresi bilgisi beyan edilmektedir.

Uzun Süreli D Tipi İtalya Ulusal Vize Kategorileri

 • İtalya Ulusal Eğitim Vizesi (90 günden uzun)
 • İtalya Aile Birleşimi
 • İtalya Çalışma İzni
Dikkat!
1 Ocak 2021 itibari ile Afganistan, Somali, Pakistan, Nijerya, Suriye, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya ülkelerinden herhangi birinde 4 haftanın üzerinde bulunmuş olanlar, Çocuk Felci (Poliomyelit) aşısını yaptırdığını gösteren uluslararası aşı kartını da vize başvurusu sırasında ibraz etmek zorundadır. 

İtalya Büyükelçiliği Ankara Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya'ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport Hamili Türk Vatandaşları vizeye tabidirler. Bu nedenle anılan ülkeye yapacakları seyahatleri için ilgili vize başvuru prosedürlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Kısa süreli İtalya Vize (Schengen Vizesi) Başvuruları, İtalya Büyükelçiliği tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren çıkan yeni yasa gereğince kişilerin bu tarihten sonra yapacakları İtalya Vize Başvuruları için şahsen başvuruya gelerek parmak izi taramasına girmeleri, VIS (Visa Information System) Sistemi üzerinde parmak izi kayıtlarının bulunması gerekmektedir.
Uzun süreli (eğitim, aile birleşimi, çalışma izni, oturum vb. ) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli (90 günü aşan) İtalya Vizesi Başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli İtalya Vizesi Başvuruları, İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, T.C. oturma iznine sahip olmaları halinde İtalya Vize Başvurularını Türkiye’den yapabilirler.

İtalya Ankara Büyükelçiliği

İtalya Büyükelçiliği Ankara Vize Ücreti Hakkında Bilgi

İtalya Büyükelçiliği, vize başvurularının değerlendirilmesi için konsolosluk birimlerinin belirlediği harç ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretlere ek olarak  başvuru hizmeti alınan konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi servis ve hizmet bedelleri de bulunmaktadır. İtalya Vize Başvurularında ibrazı zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyon belgeleri, turistik vize başvurularında konaklama kanıtı, ek hizmet bedelleri karşılığında vize başvuru merkezinden ve vize hizmet merkezlerinden yaptırılabilmektedir.

Çocuklar için İtalya Vize Ücreti; İtalya Konsolosluk birimleri tarafından 12 yaş altı çocuklardan vize başvuru işlemleri için konsolosluk harç bedeli talep edilmemektedir. Çocuklar için ebeveynlerinden ayrı olarak dosya hazırlanarak iligili başvuru merkezine sunulmalıdır. Ancak çocuklar için de konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezine servis ve hizmet bedelleri ödenmektedir. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezlerinin ek olarak sunduğu; fotoğraf çekimi, kurye hizmeti, vip servis, form doldurma hizmeti, mobil biyometrik servis gibi ek hizmetleri bulunmaktadır. Türkiye'de ikamet izni bulunan Yabancı Uyruklu Vatandaşlar da başvuru yapılan kurumların tüm ek hizmet (seyahat sağlık sigortası, otel konfirmasyon belgesi, uçak/otel rezervasyonları, danışmanlık ücretleri) servislerinden yararlanma hakkı vardır.

İtalya’ya gerçekleştirilecek seyahatlerde Schengen vizesi ya da Ulusal vize gereklidir. Büyükelçilik tarafından verilen bilgiye göre;

Schengen Vize Ücreti:60 Euro/0-12 Yaş Ücretsiz
Kısa Süreli Eğitim Vizesi: Ücretsiz (0 €) 
Uzun Süreli Eğitim Vizesi: 50 Euro 
Diğer*: 0-6 yaş ücretsiz/6 yaş ve üstü 35 Euro
Ulusal Vize Ücreti: 116 Euro’dur. 

Diğer*: Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Sırbistan, Ukrayna Vatandaşlarını ifade eder

Ankara İtalya Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya Vize işlemleri için her başvuru sahibi seyahat amacını, mesleki durumunu, eğitim bilgilerini ve kişişel diğer bilgilerini içeren verileri ilgili başvuru formu üzerinde beyan etmek ile yükümlüdür. Başvuru formu bulunmayan vize başvuru dosyaları kabul edilmezken, eksik veya hatalı olarak doldurulmuş formlar kişinin vize kararını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. İtalya Vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca, İngilizce ya da Türkçe olarak, birebir gerçeği yansıtan beyanlarla ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

Ankara Yetki Bölgesi'nde bulunan kişiler için gerekli C Tipi Kısa Süreli İtalya Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

Ankara Yetki Bölgesi'nde bulunan kişilerin 90 günü aşan kalışları için geçerli Uzun Dönem Ulusal İtalya Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya Vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara İtalya Büyükelçiliği'nden yapabilmektedirler.

Gerekli evrakları hazırladıktan sonra İtalya Ankara Büyükelçiliği'nden randevu alarak kişi işlemlerini gerçekleştirir. İstisnai durumlarda Ankara İtalya Büyükelçiliği'nin ek evrak talebinde bulunmak hakkı bulunmaktadır. Pasaport başvurusu için İtalya Ankara Büyükelçiliği'ne  ibraz edilmesi gereken belgeler:

 • Başvuru Formu
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Reşit olmayanlar için Muvafakatname gibi evraklar yer almaktadır.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Vize Talep Dilekçesi Örnekleri

Ankara'daki İtalya Büyükelçiliği'ne yapılacak vize başvurularında, seyahat amacının ve şartlarının açıkça ifade edildiği vize talep dilekçesi sunulmalıdır. İlgili dilekçeler her başvuru dosyası için özel olarak hazırlanmalı  ve müracaatçı tarafından bizzat imzalı olmalıdır.

İtalya Turistik Vize Talep Dilekçesi için tıklayınız. 

İtalya Ticari Vize Talep Dilekçesi için tıklayınız.

Şirket Ortakları İngilizce İtalya Turistik Vize Talep Dilekçesi için tıklayınız.

İtalya Erasmus Vize Talep Dilekçesi için tıklayınız.

italyakonsoloslugu.org web sitesinin İtalya Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu ile bir bağlantısı var mıdır?
Ziyaret etmekte olduğunuz web sitesi İtalya vize prosedürleri, başvuru koşulları ve süreç hakkında faydalı bilgiler vermek amacıyla oluşturulmuştur. italyakonsoloslugu.org sitesinin İtalya Konsoloslukları resmi web siteleriyle herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Alenn DDW Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları vasıtasıyla turizm, seyahat acenteleri, danışmanlık gibi firmalarına reklam vererek stratejik ortaklık yapmaktadır. Visa Information For Italy,  Alenn DDW bünyesinde var olan bir web sitesidir. Bu site, Türkiye’de yer alan İtalya diplomatik temsilcilikleri ve temsilciliklerle ilgili detaylı bilgileri (çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü, vize başvuru prosedürleri ve evraklar vb.) kamuya açık bir şekilde sunmaktadır. 
Sitemiz resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. İtalya Vize işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Web sitesinde yer alan detaylı bilgilerin doğru ve güncel olması için gerekli titizlik gösterilerek kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Ülkelerin var olan vize koşulları zamanla değişip güncellenebildiğinden güncelliğini yitiren bilgilerin yerine en kısa zamanda yeni bilgiler eklenmesi için gayret gösterilmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Adresi

İtalya Büyükelçiliği Ankara Vize Reddi

İtalya Vizesi için yapılan başvurular, İtalya Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmemesi halinde başvuru sahibinin vize kararı olumsuz yönde cevaplanabilmektedir. İtalya Vizesi Başvurusunda bulunan kişilerin gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacını kanıtlar nitelikteki evrakların tam olarak sunulmaması halinde kişinin vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır.

İtalya Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

İtalya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

İtalya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İtalya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde kapalı...
2021-01-04 15:21:49

İtalya Vize Başvuru Servisi 19 Mayıs'ta Hizmet Vermeyecek

İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 19 Mayıs 2021...
2021-01-04 15:20:14

İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2021-01-04 15:16:05

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma ve Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.15 /12.30  Çarşamba 14.15 / 16.15 ...
2021-01-04 15:14:08
Tüm Duyurular
İtalya Büyükelçiliği Ankara