İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu Hakkında

İtalya Gaziantep Muavin Fahri Konsolosluğu  İletişim Bilgileri Nelerdir?

Gatem Sitesi 15. Blok No:31-33 Şehitkamil / GAZİANTEP

Tel: +90 342 2381428

İtalya Gaziantep Muavin Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi her gün 9:00-17:00

İtalya Gaziantep Muavin Fahri Konsolosluğu Web Adresi Nedir?

mskileci@gapdanismanlik.com

İtalya Gaziantep Muavin Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

Gaziantep, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak illerinde ikamet eden Türkiye ve İtalya vatandaşları, konsolosluk işlemleri için  İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilir.

İtalya Fahri Konsolosluğu Gaziantep, Konsolosluk Görevleri Nedir?

•    Gaziantep ve görevli olduğu çevre illerde İtalya ile iş ilişkisi içinde olan firmaların sayısını arttırmak, bölgede kaynak ve istihdam yaratmak, 
•    Gaziantep bölgesinde İtalyan yatırımlarını ve/veya joint-venture ortaklıklarını özendirecek, arttıracak kontaklar kurmak,
•    Düzenli firma ziyaretleriyle misyona bağlı arz ve taleplerle ilgili bilgilere köprü olmak,
•   Gaziantep, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak illerinde ikamet eden İtalyan vatandaşlarına ihtiyaç duydukları konularda yardımcı olmaktır.

İtalya Konsolosluğu

İtalya Gaziantep Muavin Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Nedir?

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu 2021 yılı resmi tatil günleri

 

1 Ocak        Yılbaşı
2 Nisan Paskalya
1 Mayıs İş ve İşçi Bayramı
13-15 Mayıs  Ramazan Bayramı 
20-23 Temmuz Kurban Bayramı 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık Noel Tatili
26 Aralık Santo Stefano
 
 

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya turistik vize (Schengen vizesi) başvurularını, İtalya Fahri Konsolosluğu Gaziantep kabul etmemektedir.  İtalya vize başvurularını değerlendirmekle yetkili merci İtalya Ankara Büyükelçiliği'dir. İtalya Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize müracaatlarını yetkili İtalya Vize Hizmet Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile kabul etmektedir. Uzun süreli (çalışma, oturum vb.) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli vize başvurularını doğrudan İtalya Konsolosluğuna yapmalıdırlar. Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, T.C. Oturma İznine sahip olmaları halinde İtalya vize başvurularını Türkiye’den yapabilirler. İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapan üçüncü ülke vatandaşları Türkçe ya da İtalyanca bilmemeleri halinde, vize başvurularını tercüman refakatinde yapmalıdırlar. 

Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İtalya vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca, İngilizce ya da Türkçe olarak olabilmektedir. İtalya vize başvuru formu doğru beyanlarla ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.  İtalya vize başvuru formu için tıklayınız.

İtalya Vize Dilekçe Örneğine Nasıl Ulaşabilirim?
İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu'na yapacağınız vize başvurularında ülkeye yapacağınız seyahatin amacını ve şartlarınızı ifade ettiğiniz vize talep dilekçesi sunmanız gereklidir.

İtalya Turistik Vize Dilekçesi için tıklayınız
Ticari vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Şirket Ortakları İçin İngilizce Turistik vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Erasmus Vizesi İçin Dilekçe Örneği için tıklayınız.

İtalya Konsolosluğu

İtalya Vize Çıkış Süresi, Gaziantep Fahri Konsolosluğu

İtalya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günüdür. İtalya vize başvuruları, seyahat tarihinin maksimum 90 gün öncesinde yapılması mümkündür.

İtalya Vize Ücreti, İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu, vize başvurularının değerlendirilmesi için konsolosluk birimlerinin belirlediği harç ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretlere ek olarak başvuru hizmeti alınan konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi servis ve hizmet bedelleri de bulunmaktadır. İtalya Vize Başvurularında ibrazı zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyon belgeleri, turistik vize başvurularında konaklama kanıtı, ek hizmet bedelleri karşılığında vize başvuru merkezinden ve vize hizmet merkezlerinden yaptırılabilmektedir.

Çocuklar için İtalya Vize Ücreti; İtalya Konsolosluk birimleri tarafından 12 yaş altı çocuklardan vize başvuru işlemleri için konsolosluk harç bedeli talep edilmemektedir. Çocuklar için ebeveynlerinden ayrı olarak dosya hazırlanarak ilgili başvuru merkezine sunulmalıdır. Ancak çocuklar için de konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezine servis ve hizmet bedelleri ödenmektedir. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezlerinin ek olarak sunduğu; fotoğraf çekimi, kurye hizmeti, VIP servis, form doldurma hizmeti, mobil biyometrik servis gibi ek hizmetleri bulunmaktadır. Türkiye'de ikamet izni bulunan Yabancı Uyruklu Vatandaşlar da başvuru yapılan kurumların tüm ek hizmet (seyahat sağlık sigortası, otel konfirmasyon belgesi, uçak/otel rezervasyonları, danışmanlık ücretleri) servislerinden yararlanma hakkı vardır.
Vize ücreti ve diğer tüm hizmetler başvuru esnasında ödenmesi gerekmektedir - sadece TL (Türk Lirası) ve nakit olarak kabul edilmektedir. 

Schengen Vizesi 80 EUR
Schengen Vizesi 0-12 yaş arası çocuklar
(12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Ücretsiz
D Vizesi 116 EUR
Schengen Vizesi (İndirimli Ülkeler) 35 EUR
Ulusal Eğitim Vizesi 50 EUR
 
İndirimli Ülkeler: Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Gürcistan, Karadağ, Azerbaycan, Kosova, Moldova, Rusya
Vize başvurularının Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlarda yapılması durumunda özel hizmetler satın alınabilir ve bu hizmetlerden doğan ekstra ücretler olabilir. 
 
Fotoğraf Hizmeti (%18 KDV dahildir) 6,30 EUR
Kurye (%18 KDV dahildir) 10 EUR
VIP Servis (%18 KDV dahildir) 50 EUR
Form Doldurma Hizmeti (%18 KDV dahildir) 7 EUR
Mobil Biyometrik Servis(%18 KDV dahildir) 60 EUR

 

 

İtalya Konsolosluğu

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya vatandaşları, tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Gaziantep İtalya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra İtalya Gaziantep Konsolosluğu'ndan randevu alarak başvuruda bulunulabilir.

İtalya vatandaşlarının pasaport yenileme başvurusu için İtalya Konsolosluğu'na ibraz edilmesi gereken belgeler:

> Başvuru Formu

> 2 adet vesikalık fotoğraf, fon beyaz olmalı

> Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İtalya Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğuna vize başvurusu yapılmamaktadır. İtalya Schengen vize başvuruları konsolosluğun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır, fakat inceleme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğuna veya İtalya Büyükelçiliğine aittir. İtalya vizesi için yapılan başvurular, İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. İtalya vizesi başvurusunda bulunanların gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Ret alan kişi yeniden İtalya vizesi başvurusunda bulunabilir ya da sonuca itiraz edebilir. 

 

Duyurular

İtalya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

İtalya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İtalya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde kapalı...
2021-01-04 15:21:49

İtalya Vize Başvuru Servisi 19 Mayıs'ta Hizmet Vermeyecek

İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 19 Mayıs 2021...
2021-01-04 15:20:14

İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2021-01-04 15:16:05

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma ve Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.15 /12.30  Çarşamba 14.15 / 16.15 ...
2021-01-04 15:14:08
Tüm Duyurular
Gaziantep Fahri Konsolosluğu