İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

 

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu İtalya’ya seyahat etmek isteyen yabancı vatandaşların ticari vize,  turistik vize, uzun süreli oturum izni ve konsolosluk işlemlerini, İtalyan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yapmaya yetkili merciidir. 
 
İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Akdenizli ülkeler olmaları sebebiyle yıllardır aktif halde sürdürülmektedir. İtalya ve Türkiye arasındaki yapıcı siyasi iletişim sayesinde iki ülkenin hem ekonomik hem de ticari ilişkileri ilerlemiştir. İki ülkenin de NATO bünyesinde bulunması sebebiyle de iki ülke siyasi alanda da etkileşim ve işbirliği içindedir. İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, İtalya Vatandaşlarının resmi evrak işlemlerinin dışında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet izni sahibi 3. ülke vatandaşlarının vize prosedürlerinin yürütüldüğü mercidir.

 

İstanbul İtalyan Başkonsolosluk Binası

İstanbul İtalyan Başkonsolosluk binası İstanbul’un Beyoğlu semtindedir. Eskiden Venedik Cumhuriyeti'nin sefareti, halen Ankara'da görevini sürdürmekte olan İtalyan büyükelçisinin İstanbul ikametgahı olan Venedik Sarayının bahçesinin içinde yer almaktadır. 

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul Adresi Nedir?

Boğazkesen Caddesi ,Tom Tom Kaptan Sok., No:5, 34433, Tophane-Beyoğlu / İSTANBUL

Web Sitesi: http://www.consistanbul.esteri.it/Consolato_Istanbul/tr

İtalya Başkonsolosluğu E-mail Adresleri:

Konsolosluk:    consolatogenerale.istanbul@esteri.it
Başkonsolos:    consolegenerale.istanbul@esteri.it
Konsolos:         console.istanbul@esteri.it
Yönetim:          amministrazione.istanbul@esteri.it
Sekreterlik:      segreteria.istanbul@esteri.it
Vizeler:            visti.istanbul@esteri.it
Pasaportlar:     statocivile.istanbul@esteri.it
Vatandaşlık:     anagrafe.istanbul@esteri.it
Muhasebe:       contabilita.istanbul@esteri.it
Okul:               scuola.istanbul@esteri.it
Ticari:             commerciale.istanbul@esteri.it
Arşiv:              archivio.istanbul@esteri.it

 

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gumüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye'de ikamet izni olan yabancılar ve İtalyan Vatandaşları vize ve konsolosluk işlemleri için İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'na müracaatta bulunabilirler. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya Schengen Vizesi Başvurularını out source ettiği kurum aracılığıyla kabul etmektedir. Başvuru sahiplerinin vize taleplerinin değerlendirilmesi ve karara bağlanması İtalya Konsolosluğu'nun yetkisindedir.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Görevleri

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Görevleri üçe ayrılmıştır;

 • 1. bölümde Vizeler,
 • 2. bölümde Pasaport-Borç, Yurda Kesin Dönüş, Konsolosluk Kütüğü, Medeni Durum, Evlilik, Vatandaşlık, Tebligatlar, Emeklilik, Sosyal Danışma, Velilik, Vesaret gibi vakalar ile ilgilenilirken 
 • 3. bölümde Eğitim/Diploma İşlemlerini kapsayan alanlarla ilgilenilmektedir.  

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Konsolosluk Hizmetleri: Pazartesi'den Cuma'ya saat 9:15 - 12:30 arası. Çarşamba günleri ayrıca saat 14:15 - 16:15 arası gişelerimiz açıktır.

Vize Ofisi: Pazartesi'den Cuma'ya saat 9:15 - 12:30 arası.

Telefon Santrali: Pazartesi'den Perşembe'ye saat 08:30 - 16:30 arası. Cuma günleri saat 08:30 - 14:00 arası.

Acil Durum Telefonları

Çalışma saatleri dışında olan acil durumlar için aşağıdaki telefon numaralarından görevlilerimize ulaşılabilir:

(Vizeler hakkında bilgi verilmemektedir)

+90 555 458 5844 (İtalyanca)

+90 555 234 1906 (Türkçe)

İtalya Başkonsolosluğu Vize Ofisi Çalışma Saatleri

Hafta içi Hergün Resmi Tatiller Hariç 9:15 -12:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.

Not (!) İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, Vize Bölümü çalışma saatleri ve mesai günleri konsolosluğun yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Vize başvurusundan önce İtalya İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir.

İtalya Başkonsolosluğu

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu İstanbul 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, İtalya Devleti'nin 2021 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir. İtalya Vizesi için başvuruda bulunmak veya İtalya konsolosluk işlemleri için müracaat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri gerekmektedir.
 
Yeni Yıl -   1 Ocak
Epiphany (Acı Su Yortusu) - 6 Ocak
Paskalya -Her yıl değişiyor
Özgürlük Yıldönümü -25 Nisan
İşçi Bayramı  - 1 Mayıs
İtalya Cumhuriyet Bayramı - 2 Haziran
Ulusal Bayram - 15 Ağustos
T.C. Cumhuriyet Bayramı - 29 Ekim
Azizler Günü  - 1 Kasım
Temiz Toplum Bayramı  -  8 Aralık
Noel - 25 Aralık
Aziz Stephan Günü - 26 Aralık


İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet iznine sahip 3.ülke vatandaşları görev alanına uygun olarak kendilerine en yakın İtalya Temsilciliği'ne başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye'de yaşayan İtalyanların resmi evrak işlemlerine dair destek almak için İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yapma hakları bulunmaktadır. İtalya Vatandaşları'nın nüfus kayıt, pasaport, kimlik kartı, evlilik, doğum, temel haklarının ihlali, tutuklama, kayıp veya çalıntı pasaport, seyahat belgelerinin tanzim edilmesi gibi vakaların resmi prosedürlerinin işleme alındığı yer olan İtalya Başkonsolosluğu, aynı zamanda İtalya Vatandaşları'nın haklarını gözetmekle de yükümlüdür. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde vize ve konsolosluk hizmetleri eşitlik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.

 • Nüfus Kütüğü
 • Sosyal Hizmetler
 • Vatandaşlık
 • Askerlik
 • Noterlik Hizmetleri
 • Seçmen Hizmetleri
 • Pasaportlar
 • Emeklilik
 • Medeni Hal
 • İtalya'da Eğitim
 • Evlat Edinme
 • Ehliyet Yenileme
 • Vergi Kodu
 • Türkiye'ye Giriş
 • Öz-Belgelendirme

İtalyan Vatandaşlığı

4 Ekim 2021 tarihli Başkonsolosluk web sitesinden yapılan açıklamaya göre 5 Şubat 1992 tarihli vatandaşlık kanununda önemli değişiklikler yapılmıştır. Yeni mevzuata göre vatandaşlık işlemlerinin tamamlanma süresi 48 aya uzatılmıştır. Vatandaşlık başvuru ve işlemleri için öngörülen 200 (iki yüz)  Euro ücret, 250 (iki yüz elli) Euro olarak belirlenmiştir. 

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu vatandaşlık işlemlerinde yetkili merciidir. Başkonsolosluk, vatandaşlık isteme vatandaşlığa geri alınma, vatandaşlıktan çıkma taleplerini de değerlendirir. 

Resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre 3 yıldan fazla İtalyan vatandaşı ile evli kalan yabancı uyruklu kişiler her zaman İtalyan vatandaşlığını alabilirler. Fakat evlilikte geçirilecek 3 yıllık süre, İtalya’da resmi makamlarca tanındıktan, evliliğin İtalyan makamlarınca kayıt edilmesinden sonra başlar. 

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Pasaport İşlemleri

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na pasaport başvurusu yapacak İtalyan vatandaşları;

 • İmzalı pasaport başvuru formu
 • 2 adet normal vesikalık (biyometrik olmayacak)
 • Reşit olmayan çocuklar varsa başvuru yapan kişinin eşinin de muvafakatname belgesi ile başvuru işlemlerini yapmalıdır. 

Çocuklara Verilecek Pasaport 

16 yaşa kadar olan çocukların anne veya baba pasaportuna kaydı mümkündür. Yine de 16 yaşa gelmemiş çocuklar için de şahsi pasaport başvurusu mümkündür. Çocuk pasaportu için gerekli belgeler;

 • Anne baba tarafından imzalanmış pasaport başvuru formu: ebeveynden biri müracaat anından yoksa, kimlik belgesi sureti ile muvafakatname eklenecektir. 
 • İtalya dışı başka bir ülkede doğmuş çocukların başvurusu İtalya’daki bağlı olunan belediyede çocuğun doğum belgesinin kaydı gerekir
 • Çocuğun anne veya babasından birinin muvafakatname vermeyi reddetmesi durumunda başvuruyu yapan veli, bunun yazılı nedenini bildirmeli, muvafakatname vermeyi reddeden eşin adres ve telefon bilgilerini vererek Misyon Şefi tarafından gerçekleşecek araştırma neticesinde pasaport ibrazına geçilir. 

Pasaportu Zayi Eden veya Çaldıran İtalyan Vatandaşları

Pasaportunu zayi eden ya da çaldıran İtalyan vatandaşları pasaport yenilemek için;

 • Yetkili polis makamınca tutulacak zaptın suretini
 • Resimli başka bir belgenin ibrazını
 • Vesikalık beyaz fon üzerinde çekilmiş 3 adet fotoğraf

Yeni pasaportun çıkması için gereken süreden önce İtalya’ya seyahat etmesi gereken kişilere ancak Türkiye’den çıkış yaparak direkt İtalya’ya girmesini sağlayacak resimli bir seyahat belgesi Konsolosluk tarafından verilebilir. 

Pasaport Ücretleri 

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu pasaport ücretleri, pasaport defteri ücreti 42,50 Euro, 10 yıllık pasaport vergisi 73,50 Euro olmak üzere toplam 116 Euro’dur. Pasaport ücretleri 3 ayda bir belirlenen kura göre Türk Lirası olarak ödenmektedir. 

Dikkat!
İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, diğer Avrupa ülkelerinde bulunan İtalyan Dış Temsilcilikler veya İtalya’daki nüfus müdürlüklerinin verdiği Kimlik Kartını vermeye yetkili değildir.

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul Pasaport Yenilememe İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini  İtalya Başkonsolosluğu İstanbul'a gerçekleştirebilirler.  Gerekli evrakların hazırlanmasının ardından İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu alınarak işlemler gerçekleştirlebilmektedir. İstisnai durumlarda İtalya İstanbul Başkonslosluğu'nun ek evrak talebinde bulunma hakkı vardır.
Pasaport başvurusu için İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'nu ibraz edilmesi gereken belgeler:

 • Başvuru Formu
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İtalya Konsolosluğu

İtalya’da Eğitim

İtalya’da eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler, kayıt yaptırmak istenilen üniversitenin yabancı uyruklu öğrenci kontenjanlarını incelemesi önerilir. Yabancı uyruklu öğrenciler, ön başvuru işlemlerini eğitim öğretim yılı başında ikamet edilen bölgenin bağlı bulunduğu diplomatik temsilcilik ve konsolosluklarda yapmalıdır. Tüm müracaatlar şahsen yapılmalı ve formlar başvuru esnasında görevli memur önünde imzalanmalıdır. 

Lisans Eğitimi veya Tek Devre Eğitim Fakültesi Gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu 
 • “Modella A” Formu (İngilizce); İtalyanca eğitim alacakların, İtalyanca formu doldurması gerekir
 • Güzel sanatlar ve konservatuarlar için “Modello A bis” formu (İngilizce)
 • Son 6 ayda çekilmiş 2 vesikalık fotoğraf
 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • En az 1 yıl geçerli pasaportun 2 fotokopisi
 • Lise diplomasının orijinali ve Apostil tasdiki. Apostil tasdikli diplomanın fotokopisi, tercümesi, noter onayı ve noter imzasını onaylayan ikinci bir Apostil tasdiki. 
 • 2 adet YKS belgesi fotokopisi
Dikkat: 11 yıllık eğitime sahip öğrenciler tercüme ve tasdik edilmiş diploma dışında, okudukları üniversiteden birinci sınıfı bitirdiklerini ve herhangi bir dersten borçlu olmadıklarına dair bir yazı ve transkriptleri ibraz etmelidirler.

Söz konusu yazı ve transkriptler, Kaymakamlıktan Apostil tasdiki, İtalyancaya tercüme, noter tasdikinden sonra tekrar Kaymakamlıktan Apostil ile tasdik edilmelidir (5 Ekim 1961 tarihli Lahey Anlaşması) 
Tüm evraklar orijinalleri, onaylanmış asılları ve birer fotokopi, iki nüsha olarak hazırlanmalıdır. 

İtalyan Üniversitelerine Ön Kayıt Başvurusu için Şartlar

 • 12 yıllık eğitim; hazırlık sınıfları 12 yıllık eğitim kapsamında değerlendirilmemektedir.
 • Eğitim dili İtalyanca olan lisans bölümlerine başvurulması durumunda dil yeterliliğinin geçerli sınavlarla belgelenmesi
 • İstanbul İtalyan Kültür Merkezi bünyesindeki İtalyanca kursunun B1.2 seviyesinin başarı ile tamamlandığını gösterir belge

İtalya’da Yüksek Lisans Başvurusu için Gerekli Evraklar 

 • Başvuru formu;
 • ''Modello A'' formu (İngilizce);
 • Güzel sanatlar üniversitesi veya Konservatuarlar için "modello A bis" formu (İngilizce);
 • 2 vesikalık fotoğraf;
 • 2 adet Nüfus Cüzdanı fotokopisi;
 • 2 adet en az bir seneden fazla geçerli pasaport fotokopisi; (kişisel bilgilerin, fotoğrafın, temdit bilgilerinin ve nüfus bilgilerinin yazılı olduğu sayfalar);
 • 2 adet Lise diplomasının fotokopisi;
 • Orijinal Üniversite Diplomasının üzerine Kaymakamlıktan Apostil (5 Ekim 1961 tarihli Lahey Anlaşması) tasdiki, yeminli tercüman tarafından İtalyancaya tercüme edilip, tercümeye noter tasdiki ve Kaymakamlıktan tekrar Apostil yapılması gerekmektedir.
 • Transkriptler için de yine diploma için izlenen tasdikler gerekmektedir ve 1 fotokopisi.
 • İtalya’daki üniversiteden kabul yazısı
Dikkat!
Tüm evraklar bir asıl ve bir fotokopi ile iki nüsha olmalıdır. 

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Gerekli Şartlar

 • 8 yıllık mecburi eğitim, 4 veya 3 yıllık lise eğitimi ve 4 sene üniversite olmak üzere toplam 15 yıllık eğitim; hazırlık sınıfları 15 yıllık eğitim kapsamında sayılmamaktadır. 
 • Eğitim dili İtalyanca olan bölümlere başvurulması halinde dil yeterliliğini gösterir geçerli sınav sonucunun vize başvurusu ile yetkili makama sunulması
 • İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’ndeki İtalyanca kursunun B1.2 seviye ile başarıyla tamamlanması

Tek Ders, Bir Yıllık Master, Doktora Ön Kaydı İçin Gerekli Evraklar

Tek ders ve uzmanlık eğitimi, bir yıllık masterlar ve doktoralar için kayıt tarihleri her yıl değişiklik göstermektedir. İlgili programa ön kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, üniversitelerin web sitelerini takip etmeleri, kayıt tarihleri, giriş sınavları, istenilen belgeler ve ödenecek harçlar hakkında bilgi edinmelidir. 

 • Başvuru formu;
 • ''Modello A'' formu (İngilizce);
 • Güzel sanatlar Üniversitesi veya Konservatuarlar için "modello A bis" formu (İngilizce);
 • 2 vesikalık fotoğraf;
 • Nüfus Cüzdanı 2 adet fotokopisi; en az bir seneden fazla geçerli pasaport ve 2 adet fotokopisi; (kişisel bilgilerin, fotoğrafın, temdit bilgilerinin ve nüfus bilgilerinin yazılı olduğu sayfalar);
 • Lise diplomasının 2 adet fotokopisi;
 • Önce Kaymakamlıktan Apostil (5 Ekim 1961 tarihli Lahey Anlaşması) tasdikli Üniversite Diplomasının, İtalyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli ve Kaymakamlıktan tekrar Apostil tasdikli sureti. Şayet öğrenci halen Üniversitenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla Üniversite yetkili makamının imzasını taşıyan bir devamlılık belgesi ve Transkriptleri ibraz etmelidir; söz konusu belgede öğrencinin halen dördüncü sınıfa devam ettiği belirtilmelidir. Belge Kaymakamlıktan Apostil tasdiki ile tasdik edilmelidir ve 1 fotokopisi.
 • Transkriptler için de yine diploma için izlenen tasdikler gerekmektedir. Başkonsolosluğumuzun sorumluluk bölgesi dışından alınan diplomaların Denklik belgesi işlemleri yetkili konsolosluk temsilcilikleri tarafından düzenlenmelidir.
 • Bütün evraklar bir asıl ve bir fotokopi ile iki nüsha olmalıdır.

İtalya Başkonsolosluğu

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Dil Kursları

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul İtalya Başkonsolosluğu koordinasyonunda bir kurumdur. Merkez’de, A1 seviyesinden C2 seviyesine kadar dil kursları düzenlenmektedir. 

Talep üzerine her seviyenin tamamlanması sonunda öğrencilere sertifika verilir. Bir seviyenin başarılı sayılabilmesi için öğrencinin derslerin %70’ine katılım sağlaması ve her kur sonunda yapılan final sınavından 100 üzerinden yapılacak değerlendirmeden 60 puan alması gerekmektedir. 

İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi Hakkında Genel Bilgi

Kısa Süreli C Tipi İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi minimum 15 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak bu süreç elçilik/konsolosluğun yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin seyahat başlangıç tarihlerinden itibaren 3 ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunmasına izin verilmektedir.

Kısa Süreli C Tipi İtalya Vize Kategorileri

Uzun Süreli Ulusal D Tipi İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi her bireyin gidiş amacına ve sunmuş olduğu evraklara uygun olarak değişmektedir. Bu nedenle başvuru işlemleri esnasında kişiye özel olarak sonuçlanma süresi bilgisi beyan edilmektedir.

Uzun Süreli D Tipi İtalya Ulusal Vize Kategorileri

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya'ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport Hamili Türk Vatandaşları vizeye tabidirler. Bu nedenle anılan ülkeye yapacakları seyahatleri için ilgili vize başvuru prosedürlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Kısa süreli İtalya Vize (Schengen Vizesi) Başvuruları, İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluğu tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren çıkan yeni yasa gereğince kişilerin bu tarihten sonra yapacakları İtalya Vize Başvuruları için şahsen başvuruya gelerek parmak izi taramasına girmeleri, VIS (Visa Information System) Sistemi üzerinde parmak izi kayıtlarının bulunması gerekmektedir.

Uzun süreli (eğitim, aile birleşimi, çalışmaizni, oturum vb. ) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli (90 günü aşan) İtalya Vizesi Başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli İtalya Vizesi Başvuruları, İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, T.C. Oturma İzni'ne sahip olmaları halinde İtalya Vize Başvurularını Türkiye’den yapabilirler.

İtalya Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya Vize işlemleri için her başvuru sahibi seyahat amacını, mesleki durumunu, eğitim bilgilerini ve kişişel diğer bilgilerini içeren verileri ilgili başvuru formu üzerinde beyan etmek ile yükümlüdür. Başvuru formu bulunmayan vize başvuru dosyaları kabul edilmezken, eksik veya hatalı olarak doldurulmuş formlar kişinin vize kararını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. İtalya Vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca, İngilizce ya da Türkçe olarak, birebir gerçeği yansıtan beyanlarla ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

İstanbul Yetki Bölgesi'nde bulunan kişiler için gerekli C Tipi Kısa Süreli İtalya Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

İstanbul Yetki Bölgesi'nde bulunan kişilerin 90 günü aşan kalışları için geçerli Uzun Dönem Ulusal İtalya Vize Başvuru Formu için tıklayınız.

İtalya Başkonsolosluğu Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılacak vize başvurularında anılan ülkeye yapılan seyahatin amacını ve şartlarını ifade eden vize talep dilekçesi sunulması gereklidir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

İtalya Vize Başvuru Ücreti 

İtalya Konsolosluğu, vize başvurularının değerlendirilmesi için konsolosluk birimlerinin belirlediği harç ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretlere ek olarak  başvuru hizmeti alınan konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi servis ve hizmet bedelleri de bulunmaktadır. İtalya Vize Başvurularında ibrazı zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyon belgeleri, turistik vize başvurularında konaklama kanıtı, ek hizmet bedelleri karşılığında vize başvuru merkezinden ve vize hizmet merkezlerinden yaptırılabilmektedir.

Çocuklar için İtalya Vize Ücreti; İtalya Konsolosluk birimleri tarafından 12 yaş altı çocuklardan vize başvuru işlemleri için konsolosluk harç bedeli talep edilmemektedir. Çocuklar için ebeveynlerinden ayrı olarak dosya hazırlanarak iligili başvuru merkezine sunulmalıdır. Ancak çocuklar için de konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezine servis ve hizmet bedelleri ödenmektedir. Konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezlerinin ek olarak sunduğu; fotoğraf çekimi, kurye hizmeti, vip servis, form doldurma hizmeti, mobil biyometrik servis gibi ek hizmetleri bulunmaktadır. Türkiye'de ikamet izni bulunan Yabancı Uyruklu Vatandaşlar da başvuru yapılan kurumların tüm ek hizmet (seyahat sağlık sigortası, otel konfirmasyon belgesi, uçak/otel rezervasyonları, danışmanlık ücretleri) servislerinden yararlanma hakkı vardır.

İtalya’ya gerçekleştirilecek seyahatlerde Schengen vizesi ya da Ulusal vize gereklidir. Büyükelçilik tarafından verilen bilgiye göre;
Schengen Vize Ücreti:80 Euro
Ulusal Vize Ücreti: 116 Euro’dur. 

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul Vize Reddi

İtalya Başkonsolosluğundan vize başvurusu yapılmamaktadır. İtalya Schengen vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır, fakat inceleme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Başkonsolosluğu'na veya İtalya Büyükelçiliği'ne aitiir. İtalya Vizesi için yapılan başvurular; İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. İtalya Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Ret alan başvuru sahibi ret gerekçesine bağlı olarak yeniden İtalya Vizesi Başvurusunda bulunabilir ya da sonuca itiraz edebilir. 

italyakonsoloslugu.org web sitesinin İtalya Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu ile bir bağlantısı var mıdır?
Ziyaret etmekte olduğunuz web sitesi İtalya vize prosedürleri, başvuru koşulları ve süreç hakkında faydalı bilgiler vermek amacıyla oluşturulmuştur. italyakonsoloslugu.org sitesinin İtalya Konsoloslukları resmi web siteleriyle herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Alenn DDW Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları vasıtasıyla turizm, seyahat acenteleri, danışmanlık gibi firmalarına reklam vererek stratejik ortaklık yapmaktadır. Visa Information For Italy,  Alenn DDW bünyesinde var olan bir web sitesidir. Bu site, Türkiye’de yer alan İtalya diplomatik temsilcilikleri ve temsilciliklerle ilgili detaylı bilgileri (çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü, vize başvuru prosedürleri ve evraklar vb.) kamuya açık bir şekilde sunmaktadır. 
Sitemiz resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. İtalya Vize işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Web sitesinde yer alan detaylı bilgilerin doğru ve güncel olması için gerekli titizlik gösterilerek kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Ülkelerin var olan vize koşulları zamanla değişip güncellenebildiğinden güncelliğini yitiren bilgilerin yerine en kısa zamanda yeni bilgiler eklenmesi için gayret gösterilmektedir.

İstanbul İtalya Başkonsololuğu İletişim Bilgileri

Tel: +90 212 243 10 24 - 243 10 25 - 244 32 59 

Boğazkesen Caddesi ,Tom Tom Kaptan Sok., No:5, 34433, Tophane-Beyoğlu / İSTANBUL

İtalya Başkonsolosluğu telefon santrali Pazartesi'den Perşembe'ye saat 8.30-16.30 arası, cuma günleri saat 8.30-14.00 arasında hizmet vermektedir. 

Çalışma saatleri dışında İtalyan vatandaşları aşağıdaki numaralardan görevlilere ulaşabilir:

+90 555 458 5844 (İtalyanca)

+90 555 234 1906 (Türkçe)

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Nerededir?

Duyurular

İtalya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

İtalya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İtalya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde kapalı...
2021-01-04 15:21:49

İtalya Vize Başvuru Servisi 19 Mayıs'ta Hizmet Vermeyecek

İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 19 Mayıs 2021...
2021-01-04 15:20:14

İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2021-01-04 15:16:05

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma ve Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.15 /12.30  Çarşamba 14.15 / 16.15 ...
2021-01-04 15:14:08
Tüm Duyurular
İtalya İstanbul Başkonsolosluğu