İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu İtalya’ya seyahat etmek isteyen yabancı vatandaşların ticari vize,  turistik vize, uzun süreli oturum izni ve konsolosluk işlemlerini, İtalyan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yapmaya yetkili merciidir. 
İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Akdenizli ülkeler olmaları sebebiyle yıllardır aktif halde sürdürülmektedir. İtalya ve Türkiye arasındaki yapıcı siyasi iletişim sayesinde iki ülkenin hem ekonomik hem de ticari ilişkileri ilerlemiştir. İki ülkenin de NATO bünyesinde bulunması sebebiyle de iki ülke siyasi alanda da etkileşim ve işbirliği içindedir. İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, İtalya Vatandaşlarının resmi evrak işlemlerinin dışında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet izni sahibi 3. ülke vatandaşlarının vize prosedürlerinin yürütüldüğü mercidir.

İstanbul İtalyan Başkonsolosluk Binası

İstanbul İtalyan Başkonsolosluk binası İstanbul’un Beyoğlu semtindedir. Eskiden Venedik Cumhuriyeti'nin sefareti, halen Ankara'da görevini sürdürmekte olan İtalyan büyükelçisinin İstanbul ikametgahı olan Venedik Sarayının bahçesinin içinde yer almaktadır. 

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul Adresi Nedir?

Boğazkesen Caddesi ,Tom Tom Kaptan Sok., No:5, 34433, Tophane-Beyoğlu / İSTANBUL

Web Sitesi: http://www.consistanbul.esteri.it/Consolato_Istanbul/tr

İtalya Başkonsolosluğu E-mail Adresleri:

Konsolosluk:    consolatogenerale.istanbul@esteri.it
Başkonsolos:    consolegenerale.istanbul@esteri.it
Konsolos:         console.istanbul@esteri.it
Yönetim:          amministrazione.istanbul@esteri.it
Sekreterlik:      segreteria.istanbul@esteri.it
Vizeler:            visti.istanbul@esteri.it
Pasaportlar:     statocivile.istanbul@esteri.it
Vatandaşlık:     anagrafe.istanbul@esteri.it
Muhasebe:       contabilita.istanbul@esteri.it
Okul:               scuola.istanbul@esteri.it
Ticari:             commerciale.istanbul@esteri.it
Arşiv:              archivio.istanbul@esteri.it

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gumüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye'de ikamet izni olan yabancılar ve İtalyan Vatandaşları vize ve konsolosluk işlemleri için İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'na müracaatta bulunabilirler. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya Schengen Vizesi Başvurularını out source ettiği kurum aracılığıyla kabul etmektedir. Başvuru sahiplerinin vize taleplerinin değerlendirilmesi ve karara bağlanması İtalya Konsolosluğu'nun yetkisindedir.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Görevleri

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Görevleri üçe ayrılmıştır;

 • 1. bölümde Vizeler,
 • 2. bölümde Pasaport-Borç, Yurda Kesin Dönüş, Konsolosluk Kütüğü, Medeni Durum, Evlilik, Vatandaşlık, Tebligatlar, Emeklilik, Sosyal Danışma, Velilik, Vesaret gibi vakalar ile ilgilenilirken 
 • 3. bölümde Eğitim/Diploma İşlemlerini kapsayan alanlarla ilgilenilmektedir.  

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Konsolosluk Hizmetleri: Pazartesi'den Cuma'ya saat 9:15 - 12:30 arası. Çarşamba günleri ayrıca saat 14:15 - 16:15 arası gişelerimiz açıktır.

Vize Ofisi: Pazartesi'den Cuma'ya saat 9:15 - 12:30 arası.

Telefon Santrali: Pazartesi'den Perşembe'ye saat 08:30 - 16:30 arası. Cuma günleri saat 08:30 - 14:00 arası.

Acil Durum Telefonları

Çalışma saatleri dışında olan acil durumlar için aşağıdaki telefon numaralarından görevlilerimize ulaşılabilir:

(Vizeler hakkında bilgi verilmemektedir)

+90 555 458 5844 (İtalyanca)

+90 555 234 1906 (Türkçe)

İtalya Başkonsolosluğu Vize Ofisi Çalışma Saatleri

Hafta içi Hergün Resmi Tatiller Hariç 9:15 -12:30 saatleri arasında hizmet verilmektedir.

Not (!) İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, Vize Bölümü çalışma saatleri ve mesai günleri konsolosluğun yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Vize başvurusundan önce İtalya İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu İstanbul 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, İtalya Devleti'nin 2023 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde de hizmet vermemektedir. İtalya Vizesi için başvuruda bulunmak veya İtalya konsolosluk işlemleri için müracaat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri gerekmektedir.
 
1 Ocak Yeni yıl
9 Nisan Paskalya
1 Mayıs İşçi Bayramı
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı
2 Haziran- İtalya Cumhuriyet Bayramı
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi Günü
15 Ağustos- Ulusal Bayram
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım- Azizler Günü
25 Aralık Noel Tatili
26 Aralık Santo Stefano
31 Aralık Yılbaşı


İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet iznine sahip 3.ülke vatandaşları görev alanına uygun olarak kendilerine en yakın İtalya Temsilciliği'ne başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye'de yaşayan İtalyanların resmi evrak işlemlerine dair destek almak için İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuru yapma hakları bulunmaktadır. İtalya Vatandaşları'nın nüfus kayıt, pasaport, kimlik kartı, evlilik, doğum, temel haklarının ihlali, tutuklama, kayıp veya çalıntı pasaport, seyahat belgelerinin tanzim edilmesi gibi vakaların resmi prosedürlerinin işleme alındığı yer olan İtalya Başkonsolosluğu, aynı zamanda İtalya Vatandaşları'nın haklarını gözetmekle de yükümlüdür. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde vize ve konsolosluk hizmetleri eşitlik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.

 • Nüfus Kütüğü
 • Sosyal Hizmetler
 • Vatandaşlık
 • Askerlik
 • Noterlik Hizmetleri
 • Seçmen Hizmetleri
 • Pasaportlar
 • Emeklilik
 • Medeni Hal
 • İtalya'da Eğitim
 • Evlat Edinme
 • Ehliyet Yenileme
 • Vergi Kodu
 • Türkiye'ye Giriş
 • Öz-Belgelendirme

İtalyan Vatandaşlığı

4 Ekim 2021 tarihli Başkonsolosluk web sitesinden yapılan açıklamaya göre 5 Şubat 1992 tarihli vatandaşlık kanununda önemli değişiklikler yapılmıştır. Yeni mevzuata göre vatandaşlık işlemlerinin tamamlanma süresi 48 aya uzatılmıştır. Vatandaşlık başvuru ve işlemleri için öngörülen 200 (iki yüz)  Euro ücret, 250 (iki yüz elli) Euro olarak belirlenmiştir. 

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu vatandaşlık işlemlerinde yetkili merciidir. Başkonsolosluk, vatandaşlık isteme vatandaşlığa geri alınma, vatandaşlıktan çıkma taleplerini de değerlendirir. 

Resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre 3 yıldan fazla İtalyan vatandaşı ile evli kalan yabancı uyruklu kişiler her zaman İtalyan vatandaşlığını alabilirler. Fakat evlilikte geçirilecek 3 yıllık süre, İtalya’da resmi makamlarca tanındıktan, evliliğin İtalyan makamlarınca kayıt edilmesinden sonra başlar. 

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Pasaport İşlemleri

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na pasaport başvurusu yapacak İtalyan vatandaşları;

 • İmzalı pasaport başvuru formu
 • 2 adet normal vesikalık (biyometrik olmayacak)
 • Reşit olmayan çocuklar varsa başvuru yapan kişinin eşinin de muvafakatname belgesi ile başvuru işlemlerini yapmalıdır. 

Çocuklara Verilecek Pasaport 

16 yaşa kadar olan çocukların anne veya baba pasaportuna kaydı mümkündür. Yine de 16 yaşa gelmemiş çocuklar için de şahsi pasaport başvurusu mümkündür. Çocuk pasaportu için gerekli belgeler;

 • Anne baba tarafından imzalanmış pasaport başvuru formu: ebeveynden biri müracaat anından yoksa, kimlik belgesi sureti ile muvafakatname eklenecektir. 
 • İtalya dışı başka bir ülkede doğmuş çocukların başvurusu İtalya’daki bağlı olunan belediyede çocuğun doğum belgesinin kaydı gerekir
 • Çocuğun anne veya babasından birinin muvafakatname vermeyi reddetmesi durumunda başvuruyu yapan veli, bunun yazılı nedenini bildirmeli, muvafakatname vermeyi reddeden eşin adres ve telefon bilgilerini vererek Misyon Şefi tarafından gerçekleşecek araştırma neticesinde pasaport ibrazına geçilir. 

Pasaportu Zayi Eden veya Çaldıran İtalyan Vatandaşları

Pasaportunu zayi eden ya da çaldıran İtalyan vatandaşları pasaport yenilemek için;

 • Yetkili polis makamınca tutulacak zaptın suretini
 • Resimli başka bir belgenin ibrazını
 • Vesikalık beyaz fon üzerinde çekilmiş 3 adet fotoğraf

Yeni pasaportun çıkması için gereken süreden önce İtalya’ya seyahat etmesi gereken kişilere ancak Türkiye’den çıkış yaparak direkt İtalya’ya girmesini sağlayacak resimli bir seyahat belgesi Konsolosluk tarafından verilebilir. 

Pasaport Ücretleri 

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu pasaport ücretleri, pasaport defteri ücreti 42,50 Euro, 10 yıllık pasaport vergisi 73,50 Euro olmak üzere toplam 116 Euro’dur. Pasaport ücretleri 3 ayda bir belirlenen kura göre Türk Lirası olarak ödenmektedir. 

Dikkat!
İstanbul İtalya Başkonsolosluğu, diğer Avrupa ülkelerinde bulunan İtalyan Dış Temsilcilikler veya İtalya’daki nüfus müdürlüklerinin verdiği Kimlik Kartını vermeye yetkili değildir.

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul Pasaport Yenilememe İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini  İtalya Başkonsolosluğu İstanbul'a gerçekleştirebilirler.  Gerekli evrakların hazırlanmasının ardından İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu alınarak işlemler gerçekleştirlebilmektedir. İstisnai durumlarda İtalya İstanbul Başkonslosluğu'nun ek evrak talebinde bulunma hakkı vardır.
Pasaport başvurusu için İtalya İstanbul Başkonsolosluğu'nu ibraz edilmesi gereken belgeler:

 • Başvuru Formu
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İstanbul İtalya Başkonsololuğu İletişim Bilgileri

Tel: +90 212 243 10 24 - 243 10 25 - 244 32 59 

Boğazkesen Caddesi ,Tom Tom Kaptan Sok., No:5, 34433, Tophane-Beyoğlu / İSTANBUL

İtalya Başkonsolosluğu telefon santrali Pazartesi'den Perşembe'ye saat 8.30-16.30 arası, cuma günleri saat 8.30-14.00 arasında hizmet vermektedir. 

Çalışma saatleri dışında İtalyan vatandaşları aşağıdaki numaralardan görevlilere ulaşabilir:

+90 555 458 5844 (İtalyanca)

+90 555 234 1906 (Türkçe)

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular