İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Hakkında

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Adres

Panayır Mahallesi Olgulu Cad. Başaran Sok. Diniz 2 Apt. No: 2/1 Osmangazi BURSA

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi

info@italyankulturdernegi.com 
info@italyafahrikonsoloslugu.com

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Bursa (Türkiye) Fahri Konsolosluğu yetkilisi yetkilerinin kısıtlanması
Personel Genel Müdürü aşağıda belirtilen hususları beyan eder;
Bursa (Türkiye) Fahri Konsolosu Sayın Oya İzmirli, ülke çıkarlarını korumak ve vatandaşların himayesi genel görevlerini yerine getirmenin yanı sıra, aşağıda belirtilen görevlerle sınırlı olmak üzere Konsolosluk hizmetlerini ifa eder:
1. Yerel yönetimler, İtalyan vatandaşları, ulusal gemi kaptanı ve ulusal veya yabancı havayolu pilotları tarafından gönderilen medeni hal ile ilgili belgelerin İstanbul İtalya
Başkonsolosluğu’na iletilmesi;
2. Uçak pilotları tarafından gönderilen medeni hal beyanlarının kabulü ve İstanbul İtalya
Başkonsolosluğu’na iletilmesi,
3. Gemi ve uçaklarda yapılan vasiyetnamelerin kabulü ve ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na iletilmesi,
4. İtalya’daki veraset işlemlerine ilişkin belgelerin kabulü ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na iletilmesi,
5. Vatandaş kayıtlarının ve yerel yönetim yetkili imza sirkülerlerinin muhafaza edilmesi;
6. İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na her vakada danışarak, yardıma muhtaç veya geçici olarak zor durumda bulunan vatandaşlarımıza yardım edilmesi veya Hazine’ye geri iade şartı ile borç verilmesi.
İşbu kararname İtalya Cumhuriyeti Resmi Gazete’sinde yayınlanacaktır.
Roma, 12 Haziran 2006
Personel Genel Müdürü: MASSOLO

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Bursa ve çevresinde ikamet eden T.C. ve İtalya vatandaşları konsolosluk işlemlerini  İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler. Bursa İtalya Fahri Konsolosluğundan vize başvurusu yapılamamaktadır. Vize başvurusu için İtalya'ya seyahat etmek isteyen kişi görev alanı kendi ikamet bölgesi dahilinde olan İtalya Konsolosluğuna müracaatta bulunmalıdır. Fahri Konsolosluk, İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı olarak hizmet verdiği için vize başvurularının değerlendirilmesi yetkisi İtalya İstanbul Başkonsolosluğundadır. 

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu, konsolosluk işlemlerinde İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlıdır. Dolayısıyla Başkonsolosluğun resmi tatil günlerinde Bursa Fahri Konsolosluk da resmi tatildedir. 
İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu 2023 yılı resmi tatil günleri;
 
1 Ocak Yeni yıl
9 Nisan Paskalya
1 Mayıs İşçi Bayramı
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı
2 Haziran- İtalya Cumhuriyet Bayramı
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi Günü
15 Ağustos- Ulusal Bayram
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım- Azizler Günü
25 Aralık Noel Tatili
26 Aralık Santo Stefano
31 Aralık Yılbaşı

İtalya Vize Başvurusu, Bursa Fahri Konsolosluğu 

İtalya turistik vize (Schengen vizesi) başvurularını, İtalya Fahri Konsolosluğu Bursa kabul etmemektedir. Bursa'dan yapılan İtalya vize başvurularını değerlendirmekle yetkili merci İstanbul İtalya Başkonsolosluğu'dur. Bu sebeple İtalya vize başvurularını Bursa Fahri Konsolosu İstanbul'a iletmekle sorumludur. Bursa İtalya Konsolosluğu vize müracaatlarını yetkili İtalya Vize Hizmet Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile de kabul etmektedir.  Uzun süreli (çalışma, oturum vb. ) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli İtalya vizesi başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruları İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, T.C. Oturma İznine sahip olmaları halinde İtalya vize başvurularını Türkiye’den yapabilirler. İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapan üçüncü ülke vatandaşları Türkçe ya da İtalyanca bilmedikleri takdirde, vize başvurularını tercüman refakatinde yapmalıdırlar.

İtalya Vizesi Başvuru Formu, Bursa Fahri Konsolosluğu

İtalya vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca ve ya Türkçe olarak, doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır.  Bursa Fahri Konsolusluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerini yürütmekle mükellef değildir. Kısa süreli İtalya vizesi başvuruları İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği seyahat acentelerine yapılırken; uzun süreli vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Konsolosluğuna yapılmaktadır. 

İtalya vize başvuru formu için tıklayınız.

Vize Talep Dilekçesi, İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu
Bursa İtalya Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında, İtalya seyahatinin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi sunulmalıdır.
İtalya Schengen Turistik Vize Dilekçesi için tıklayınız
İtalya Ticari vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Şirket Ortakları İçin İngilizce Turistik vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Erasmus Vizesi İçin Dilekçe Örneği için tıklayınız.
İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi Kaç Gündür?

İtalya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günüdür. Bu süre yetkili makamın yoğunluğu, başvuru dönemi, talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Yetkili makamın vize başvurusunu değerlendirme süresi uzayabilir. İtalya vize başvuruları, seyahat tarihinin maksimum 90 gün öncesinde yapılması mümkündür.

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İtalya Konsolosluğu'nda yapabilirler. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra İtalya Konsolosluğundan randevu alarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda İtalya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Pasaport başvurusu için İtalya Konsolosluğuna ibraz edilmesi gereken belgeler:

> Başvuru Formu

> 2 adet vesikalık fotoğraf, fon beyaz olmalı

> Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğundan vize başvurusu yapılmamaktadır. İtalya Schengen vize başvuruları konsolosluğun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır, fakat inceleme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğuna veya İtalya Büyükelçiliğine aitiir. İtalya vizesi için yapılan başvurular, İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. İtalya vizesi başvurusunda bulunanların gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Ret alan kişi yeniden İtalya vizesi başvurusunda bulunabilir ya da sonuca itiraz edebilir. 

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular