İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Hakkında

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Adres

Panayır Mahallesi Olgulu Cad. Başaran Sok. Diniz 2 Apt. No: 2/1 Osmangazi BURSA

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Resmi Web Sitesi

info@italyankulturdernegi.com 
info@italyafahrikonsoloslugu.com

 

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

 

 

Bursa (Türkiye) Fahri Konsolosluğu yetkilisi yetkilerinin kısıtlanması
Personel Genel Müdürü aşağıda belirtilen hususları beyan eder;
Bursa (Türkiye) Fahri Konsolosu Sayın Oya İzmirli, ülke çıkarlarını korumak ve vatandaşların himayesi genel görevlerini yerine getirmenin yanı sıra, aşağıda belirtilen görevlerle sınırlı olmak üzere Konsolosluk hizmetlerini ifa eder:
1. Yerel yönetimler, İtalyan vatandaşları, ulusal gemi kaptanı ve ulusal veya yabancı havayolu pilotları tarafından gönderilen medeni hal ile ilgili belgelerin İstanbul İtalya
Başkonsolosluğu’na iletilmesi;
2. Uçak pilotları tarafından gönderilen medeni hal beyanlarının kabulü ve İstanbul İtalya
Başkonsolosluğu’na iletilmesi,
3. Gemi ve uçaklarda yapılan vasiyetnamelerin kabulü ve ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na iletilmesi,
4. İtalya’daki veraset işlemlerine ilişkin belgelerin kabulü ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na iletilmesi,
5. Vatandaş kayıtlarının ve yerel yönetim yetkili imza sirkülerlerinin muhafaza edilmesi;
6. İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na her vakada danışarak, yardıma muhtaç veya geçici olarak zor durumda bulunan vatandaşlarımıza yardım edilmesi veya Hazine’ye geri iade şartı ile borç verilmesi.
İşbu kararname İtalya Cumhuriyeti Resmi Gazete’sinde yayınlanacaktır.
Roma, 12 Haziran 2006
Personel Genel Müdürü: MASSOLO

Bursa İtalya Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Bursa ve çevresinde ikamet eden T.C. ve İtalya vatandaşları konsolosluk işlemlerini  İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler. Bursa İtalya Fahri Konsolosluğundan vize başvurusu yapılamamaktadır. Vize başvurusu için İtalya'ya seyahat etmek isteyen kişi görev alanı kendi ikamet bölgesi dahilinde olan İtalya Konsolosluğuna müracaatta bulunmalıdır. Fahri Konsolosluk, İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı olarak hizmet verdiği için vize başvurularının değerlendirilmesi yetkisi İtalya İstanbul Başkonsolosluğundadır. 

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu, konsolosluk işlemlerinde İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlıdır. Dolayısıyla Başkonsolosluğun resmi tatil günlerinde Bursa Fahri Konsolosluk da resmi tatildedir. 
İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu 2021 yılı resmi tatil günleri;
 
 
 
01 Ocak Yılbaşı tatili
04 Nisan Paskalya 
01 Mayıs  İşçi Bayramı
13 Mayıs  Ramazan Bayramı 1. Gün
14 Mayıs-15 Mayıs  Ramazan Bayramı 2/3.Gün
20-21-22-23- Temmuz Kurban Bayramı 1-2-3-4. Gün
29 Ekim  Cumhuriyet Bayramı
25 Aralık  Noel
26 Aralık  Santo Stefano

İtalya Vize Başvurusu, Bursa Fahri Konsolosluğu 

İtalya turistik vize (Schengen vizesi) başvurularını, İtalya Fahri Konsolosluğu Bursa kabul etmemektedir. Bursa'dan yapılan İtalya vize başvurularını değerlendirmekle yetkili merci İstanbul İtalya Başkonsolosluğu'dur. Bu sebeple İtalya vize başvurularını Bursa Fahri Konsolosu İstanbul'a iletmekle sorumludur. Bursa İtalya Konsolosluğu vize müracaatlarını yetkili İtalya Vize Hizmet Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile de kabul etmektedir.  Uzun süreli (çalışma, oturum vb. ) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli İtalya vizesi başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruları İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, T.C. Oturma İznine sahip olmaları halinde İtalya vize başvurularını Türkiye’den yapabilirler. İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapan üçüncü ülke vatandaşları Türkçe ya da İtalyanca bilmedikleri takdirde, vize başvurularını tercüman refakatinde yapmalıdırlar.

İtalya Vizesi Başvuru Formu, Bursa Fahri Konsolosluğu

İtalya vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca ve ya Türkçe olarak, doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır.  Bursa Fahri Konsolusluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerini yürütmekle mükellef değildir. Kısa süreli İtalya vizesi başvuruları İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği seyahat acentelerine yapılırken; uzun süreli vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, İtalya Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Konsolosluğuna yapılmaktadır. 

İtalya vize başvuru formu için tıklayınız.

İtalya Konsolosluğu

Vize Talep Dilekçesi, İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu
Bursa İtalya Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında, İtalya seyahatinin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi sunulmalıdır.
İtalya Schengen Turistik Vize Dilekçesi için tıklayınız
İtalya Ticari vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Şirket Ortakları İçin İngilizce Turistik vize talep dilekçesi için tıklayınız.
Erasmus Vizesi İçin Dilekçe Örneği için tıklayınız.
İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi Kaç Gündür?

İtalya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama 15 iş günüdür. Bu süre yetkili makamın yoğunluğu, başvuru dönemi, talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Yetkili makamın vize başvurusunu değerlendirme süresi uzayabilir. İtalya vize başvuruları, seyahat tarihinin maksimum 90 gün öncesinde yapılması mümkündür.

İtalya Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya'ya yapılacak olan seyahatin türüne, başvuru sahibinin seyahatinin amacına göre belirlenecek vize kategorisine ve gidiş-dönüş tarihlerine göre vize ücreti değişmektedir. İtalya vize harcı, İtalya Vize Hizmet Merkezi'ne ödenmektedir.

Vize ücreti ve diğer tüm hizmetler başvuru esnasında ödenmesi gerekmektedir - sadece TL (Türk Lirası) ve nakit olarak kabul edilmektedir.

 
Schengen Vizesi 80 EUR
0-12 yaş arası çocuklar 
(12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar)       Ücretsiz
D Vizesi 116 EUR
Schengen Vizesi (İndirimli Ülkeler) 35 EUR
Ulusal Eğitim Vizesi 50 EUR
 
İndirimli Ülkeler: Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Gürcistan, Karadağ, Azerbaycan, Kosova, Moldova, Rusya
 
Vize başvurularının Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlarda yapılması durumunda özel hizmetler satın alınabilir ve bu hizmetlerden doğan ekstra ücretler olabilir. 
 
Fotoğraf Hizmeti (%18 KDV dahildir) 6,30 EUR
Kurye (%18 KDV dahildir) 10 EUR
VIP Servis (%18 KDV dahildir) 50 EUR
Form Doldurma Hizmeti (%18 KDV dahildir) 7 EUR
Mobil Biyometrik Servis(%18 KDV dahildir) 60 EUR

İtalya Konsolosluğu

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İtalya Konsolosluğu'nda yapabilirler. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra İtalya Konsolosluğundan randevu alarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda İtalya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Pasaport başvurusu için İtalya Konsolosluğuna ibraz edilmesi gereken belgeler:

> Başvuru Formu

> 2 adet vesikalık fotoğraf, fon beyaz olmalı

> Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğundan vize başvurusu yapılmamaktadır. İtalya Schengen vize başvuruları konsolosluğun yetkilendirdiği seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır, fakat inceleme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğuna veya İtalya Büyükelçiliğine aitiir. İtalya vizesi için yapılan başvurular, İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. İtalya vizesi başvurusunda bulunanların gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Ret alan kişi yeniden İtalya vizesi başvurusunda bulunabilir ya da sonuca itiraz edebilir. 

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

İtalya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

İtalya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İtalya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde kapalı...
2021-01-04 15:21:49 Devamı...

İtalya Vize Başvuru Servisi 19 Mayıs'ta Hizmet Vermeyecek

İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 19 Mayıs 2021...
2021-01-04 15:20:14 Devamı...

İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2021-01-04 15:16:05 Devamı...

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma ve Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.15 /12.30  Çarşamba 14.15 / 16.15 ...
2021-01-04 15:14:08 Devamı...
Tüm Duyurular
Bursa Fahri Konsolosluğu