İtalya Vize Başvurusu

İtalya Vizesi 

İtalya Konsolosluğu, İtalya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarını (geçerli Schengen vizesi sahibi değillerse) İtalya vize işlemleri prosedürüne tabi tutmuştur. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 günde 90 gün ile sınırlı seyahatleri için İtalya vizesi başvurusunda muaftırlar. İtalya Devleti Schengen Bölgesi üyesidir, bu sebeple kısa süreli İtalya seyahatleri için Schengen vize prosedürü uygulanmaktadır. Eğer kişilerin Schengen pasaportunda geçerli Schengen vizesi var ise bu vize ile İtalya’ya seyahat edebilirler. Ayrıca İtalya Schengen vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini İtalya’dan başlatmak ve en uzun süre İtalya'da kalmak koşuluyla  vize süreleri dahilinde diğer Schengen ülkelerine de vizesiz seyahat edebilmektedirler. İtalya Schengen vizesi en fazla 90 gündür. Başvuru sahibinin seyahat amacına ve konaklama rezervasyonlarına göre vize süresi İtalya Konsolosluğunun inisiyatifine bağlı olarak değişmektedir. 

Kesintisiz olarak 90 günden fazla ikamet gerektiren İtalya seyahatleri için uzun süreli İtalya vizesi başvurusunda bulunulmalıdır. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruları doğrudan resmi dış temsilciliklere yapılmaktadır. 

İtalya Konsolosluğu kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahat amaçlı İtalya vizesi başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Ancak uzun süreli İtalya vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda direkt olarak İstanbul İtalya Başkonsolosluğuna, Ankara İtalya Büyükelçiliğine veya İtalya İzmir Konsolosluğuna başvuruda bulunulmalıdır. İtalya vizesi başvurusunu değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğuna aittir. İtalya vizesi başvurusunda bulunacak kişi, son 6 aydır düzenli olarak yaşadığı ve çalıştığı yerleri ikamet adresi olarak İtalya Konsolosluğuna beyan etmelidir. İtalya’ya seyahat edecek kişinin başvuru niyetine göre vize tipleri İtalya Turistik Vize, İtalya Ticari Vize, İtalya Aile Ziyareti Vizesi ve İtalya Transit vizesi olarak kategorize edilmiştir.                                                                                                                                       

İtalya Vize Çeşitleri 

İtalya’ya seyahat eden kişilerin İtalya vizesi başvuruları ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun olmalıdır. İtalya vize çeşitleri ülkeye yapılan seyahatlerin amacı ve süresi çerçevesinde;

-    İtalya turistik vizesi

-    İtalya aile ziyareti vizesi

-    İtalya ticari vizesi

-    İtalya oturma vizesi

-    İtalya çalışma vizesi şeklinde sınıflandırılmıştır. 
 
İtalya Kısa Süreli Vize(Schengen Vizesi): İtalya Devleti’ne resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü İtalya Schengen Vizesidir. Schengen vizesi kişilere gidilen ülkede en fazla 90 gün konaklama şansı tanımaktadır. 

İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize: İtalya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklaması gereken kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vizedir. 

İtalya Ekspres Vize: İtalya Ekspres vize uygulaması bulunmaktadır. 2014 yılında başlayan bu uygulamaya başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya Ekspres vize işlemleri 48 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır.  

https://www.eagvs.com/italya/

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvuru formu: İtalya vizesi başvurusu esnasında sunulacak vize başvuru formu İtalyanca ve Türkçe olarak, doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır. 

Seyahat evrakları: İtalya vizesi başvurusunda İtalya Konsolosluğu’na yapılacak seyahatin amacını, süresini, seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağını ve kişinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri döneceğini gösterir evraklar ibraz edilmelidir. Bu evraklarda yer alan bilgiler vize başvuru formunu doğrular nitelikte olmalıdır. 

Pasaport: İtalya vizesi başvurusunda kullanılacak pasaport son 10 yıl içerisinde çıkartılmış ve vize başvuru tarihinden itibaren 6 ay geçerli olmalıdır. Pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu özellikleri taşımayan pasaportlar yenilenmelidir. 

İtalya Vize ücreti

İtalya Konsolosluğu İtalya vizesi başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İtalya Schengen vizesi için 60 Euro, İtalya Ulusal vizesi için ise 116 Euro vize harç bedeli talep etmektedir. 

İtalya Konsolosluğu Vize Bölümü tarafından tahsil edilen bu ücret yalnızca İtalya vizesi harç bedelidir. Biyometrik veri (parmak izi taraması) işlemi, kargo masrafı ve aracı kurumlara hizmet bedeli olarak ödenen ücretler vize harç bedeline dahil değildir.

İtalya Vize Başvurusu

Şahsen yapılan Kısa Süreli İtalya vizesi (Schengen vizesi) başvuruları İtalya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle kısa süreli İtalya Vizesi İtalya Konsolosluğu yetkilendirilmiş kurumlar (İDATA) ya da Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapılmalıdır. 

Uzun süreli (çalışma, oturum vb.) amaçlarla İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları uzun süreli İtalya vizesi başvurusu yapmalıdır. Uzun süreli İtalya vizesi başvuruları İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne şahsen yapılmaktadır.

 

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin İtalya Vizesi

Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Türkiye oturma iznine sahip oldukları takdirde İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir. Şuan “Savaş Bölgesi” konumunda olan Irak ve Suriye vatandaşları için de aynı durum geçerlidir. 
İtalya vizesi başvurularını Türkiye’den yapan üçüncü ülke vatandaşları Türkçe ya da İtalyanca bilmedikleri takdirde, vize başvurularını tercüman refakatinde yapmalıdırlar. 

İtalya Konsolosluğu, İtalya vizesi başvurularında biyometri işlemi şartı koşmaktadır. Dolayısıyla İtalya vizesi başvurusunda bulunan diğer ülke vatandaşlarının başvurularını şahsen yapması gerekmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları İtalya vizesi başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum olan İDATA'ya veya Turizm/Seyahat Acenteleri'nin Vize  Merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. 

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya konsolosluğu İtalya vizesi işlemlerini tüm evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla sunulması durumunda İtalya vizesi başvurularını 3-7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Ancak vize başvuru sürecinin konsolosluk tatil günlerine denk gelmesi ya da evrak tamamlama süreci ile ilgili işlemlerin uzaması durumunda süreç 1 aya kadar uzayabilmektedir. İtalya vizesi başvurusu yapan kişiler seyahatlerinin aksamaması için vize başvuru işlemlerini planladıkları seyahat tarihinden 30 gün önce başlatmalıdırlar.

İtalya Vizesi Başvuru

Duyurular

İtalya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda kapalı olacak

İtalya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de hizmet veren temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İtalya Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerinde kapalı...
2021-01-04 15:21:49 Devamı...

İtalya Vize Başvuru Servisi 19 Mayıs'ta Hizmet Vermeyecek

İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru servisleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle 19 Mayıs 2021...
2021-01-04 15:20:14 Devamı...

İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayr...
2021-01-04 15:16:05 Devamı...

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma ve Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.15 /12.30  Çarşamba 14.15 / 16.15 ...
2021-01-04 15:14:08 Devamı...
Tüm Duyurular
İtalya Vizesi Başvuru