İtalya Seyahat Sağlık Sigortası

İtalya seyahat sağlık sigortası poliçesi İtalya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize işlemlerinde uygulanan zorunlu başvuru evrakları arasında yer almaktadır.

İtalya,  Schengen bölgesi şartlarını uygulayan ülkeler arasındadır. İtalya Konsolosluğu kontrolünde alınan vize ve zorunlu seyahat sigortası diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de kabul edilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası vize başvurusu sırasında hazırlanması gereken asli evraklardan biridir. Poliçe belirli şartları taşımalı, güncel yasa ve düzenlemeleri karşılar özellikte olmalıdır. Schengen seyahat sigortası şartlarına uymayan, istenilen  özellikleri karşılamayan poliçeler başvuruyu geçersiz sayabilmektedir.

Yurt dışı seyahat sigortası, ülke adına düzenlenmekte ve ülkesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Schengen ülkelerinin tümünde genel kurallara uyulması yeterli ise de son salgın ile her ülke kendi iç kararlarını konsolosluklara bildirerek başvuru sahibinden talep edebilmektedir.

Diğer dünya ülkeleri Kanada, Amerika, Çin ya da Hindistan gibi vizede farklı prosedürlere sahip ülkeler seyahat sağlık sigortasında da aynı yolu izlemektedir.

Schengen ülkelerinde geçerli yurt dışı sigorta poliçesi düzenlenirken dikkat edilecek şartlardan ilki teminat miktarıdır. Bu rakam bölgenin tamamında minimum 30.000 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak salgın sebebiyle eklenecek diğer unsurları anlık olarak vize danışmanınızla değerlendirmeniz gerekecektir.

İtalya seyahat sağlık sigortası ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Güncel değerlendirme ve sorularınız için acentenize veya danışmanınıza başvurabilirsiniz.

İtalya Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

İtalya vatandaşlarına seyahat sigortası da aynı şartlara bağlı kalınarak yapılmaktadır. İtalya vatandaşları zorunluluk dahilinde olmasa dahi seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.

İtalya vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları ziyaretlerde sağlık durumlarını güvence altına almak amacıyla tanımlanmıştır. Olası bir sakatlanma, yaralanma, hastalık ya da ölüm anında karşılaşabilecekleri sıkıntıları minimuma indirmek adına özel olarak belirlenmiş şartlar uygulanmaktadır.

Yaralanma, hastalık, ölüm ve benzeri acil durumlarda yolcunun konaklama, ilaç, tedavi veya cenazesinin ana ülkesine gönderilmesi gibi teminatlarla kendini güvende hissetmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Ayrıca, zorunlu seyahat sigortası şartlarının dışında dışında kalan ek teminatlar da yolcuyu isteği çerçevesinde İtalya’den Türkiye için hazırlanacak poliçeye eklenebilmektedir. 

Güncel değişikliklere neden olan pandemi süreci sebebiyle yurt dışı seyahat sigortalarında da bazı düzenlemelere gidilmiştir. Talepler ve özellikler ülkelere göre değişim gösterebilmektedir. Bu düzenlemelerle Türkiye’ye gelen İtalya  vatandaşlarının Covid-19 virüsü sebebiyle rahatsızlanması durumunda gerekli tedavi giderlerinin karşılanması ve karantina sürecine yönelik düzenlenmiştir. Covid-19 teminatlı sigorta ile yolculuk yapan yabancı uyruklu vatandaşların sağlığı, tedavisi ve seyahati güvence altına alınmıştır.

İtalya vatandaşlarına Türkiye ziyaretleri için seyahat sigortası yapılırken kişinin kimlik/pasaport bilgileri, seyahat başlangıç ve bitiş zaman aralıkları sisteme girilmelidir.

İtalya Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Uluslararası seyahat ve sigorta şartlarını karşılayan bir seyahat sigortası poliçe için gereklilikler net olarak belirlenmiştir. Seyahat eden kişilerin tıbbi bir durum anında eşit şartlarda tedavi ya da hizmet alabilmesi adına bürokratik engelleri ortadan kaldırmıştır. Kişi olumsuz bir durum yaşadığında tıbbi danışmanlık hizmetinden başlayarak tüm süreci kolaylıkla atlatabilmektedir.

Seyahat süresinin net olarak belirtilmesi öncelikli şartlardan biridir. Seyahat sigortalarında deneyimli bir profesyonel tarafından İtalya ziyaretinizi kapsayan poliçenizi oluşturmanız daha sağlıklı olacaktır. Poliçenizde şartları karşılamayan her hangi bir nokta vize başvurunuzu da etkileyecektir. Bu nedenle tüm kurallara ve yasalara hakim bir danışmanla poliçenizi hazırlamanız önemlidir.

Yurt dışı seyahat sigortası bir gün veya bir sene olarak yapılabilmektedir. Seyahatinizi uzatmanız halinde vize uzmanınızla görüşerek süre uzatımının acente tarafından uzatılmasını sağlayabilirsiniz. İtalya ve diğer Avrupa Birliği’ne üye ülkeler için teminat 30.000 Euro olarak belirlenmiştir.

Schengen seyahat sigortası vize başvurularında sizden asli evraklardan biri olarak talep edilmektedir. Vize başvurunuzun sonucu bu evrakın net olması ile de ilişkilendirilecektir.

Seyahat sağlık sigortası poliçesi başvuru sahibi adına düzenlenmeli, poliçe sistem üzerinde doldurulmalı, elle doldurma yapılmamalıdır.

Düzenlenecek Online seyahat sigortası kişinin verdiği beyanlarla doldurularak seyahat süresi ve varsa ek tanımlamalar dahilinde sigorta şirketinin resmi kağıdına kopyası alınır. Acente tarafından imzalanarak ve kaşelenen evrak başvuru sahibine teslim edilir.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

İtalya seyahat sağlık sigortası süresi ülkede konaklama sürenizi kapsayacaktır. Belirlediğiniz seyahat programına göre İtalya’dan başka Schengen ülkelerini de ziyaret edecekseniz o süreyi de poliçenize dahil edebilirsiniz.

İtalya vize başvurunuzda değerlendirmeye alınacak uluslararası seyahat şartlarına uygunluğu yönünde araştırılacaktır. Bu sebeple diğer konularda olduğu gibi seyahat sağlık sigortası süresi hususunda da özenli olunması gerekir. Seyahat sürenizin tümünü kapsamayan vize başvuru dosyaları olumsuz sonuç alacaktır.

Seyahat sigortası süresi azami 1 gün ve en çok 1 yıl olmak üzere düzenlenebilir. Poliçe yolculuğunuzdan bir gün önce tarih alınarak yapılmalıdır.

Vize işleminizde diğer evraklarda da beyan ettiğiniz tarihin tümünün dahil olduğu poliçe, daha sonra tekrar  Schengen ülkelerine ziyarette bulunacaksanız uzun vadeli de düzenlenebilir. Burada önem arz eden seyahatiniz boyunca geçerli bir seyahat sağlık sigortanızın bulunmasıdır.

Her seyahatinize ayrı ayrı sigorta poliçesi düzenlemek  ve taşımak yerine seyahatlerinize göre zamanı ayarlanmış tek bir poliçe üzerinden de seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi İtalya ve Schengen sahası içindeki ülkelerinde geçerli olacaktır. Diğer ülkelerinin kendilerine has şartları söz konusu olabilir. Bu nedenle gideceğiniz ülke adına poliçeniz düzenlenir.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası ve diğer seyahat sigortaları resmi onaylı acenteler tarafından yapılır.

İtalya vize başvurusunu sunacak kişilerin konsoloslukların belirlediği kriterler çerçevesinde poliçelerini hazırlatmaları gerekir. Acenteye ya da danışmanınıza vereceğiniz bilgiler bu nedenle önemlidir. Dosyanızın Konsolosluk sistemine girişinden sonra düzeltme şansınız olmayacağından uzman  kişiler aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

2021 Şubat ayından beri yaşanan salgın nedeniyle ülkeler kendi ülke yönetimi kararlarına göre taleplerde bulunmaktadır. Değişiklikler Konsolosluk taleplerine anlık yansıdığı için son güncel durum hakkında tüm bilgiye olmadan başvurunuzu tamamlamamanızda yarar vardır. 

İtalya her ne kadar Avrupa Birliği Komisyonu’nun şartlarını uygulasa da virüs salgını gibi olağan dışı konularda kendi talep listesinin uygulanmasını isteyecektir. Uluslararası seyahat kurallarını bilen, güncel düzenlemeleri dosyanıza anlık yansıtacak bir danışman sizi koruyacaktır.

İtalya vatandaşlarına yapılacak Türkiye vizesi sigortası da anlık değişikliklerine göre düzenlenmelidir. İtalya vatandaşlarının vizeden muaf tutuldukları turistik seyahatler ve yapacakları diğer ziyaretlerde seyahat sigortası muhakkak yaptırılmalıdır.

İtalya Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Hem İtalya vatandaşlarına hem de Türkiye vatandaşlarına şahsi olarak düzenlenen İtalya seyahat sigortası; yaşanması muhtemel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik teminatları içerir. Kişiyi yabancı bir ülkede başına gelebilecek olumsuz durumlara karşı koruyacaktır.

Seyahat sağlık sigortası, öncelikle İtalya Konsolosluk taleplerinden biri olmasından dolayı vize başvurunuzda önemli bir yeri vardır. Adınıza ve seyahat sürenize göre şartları karşılayan bir poliçenizin olmaması durumunda vizeyi alamazsınız.

İtalya konsolosluğuna teslim edeceğiniz bu poliçe ile seyahatiniz boyunca olması muhtemel yaralanma, hastalık ve ölüm durumunda ilaç, tedavi ve diğer olası harcamalarınız ödediğiniz prim karşılığı korunmuş olacaktır.

İtalya Online Seyahat Sağlık Sigortası teminat konuları;

  • Yurt dışı ziyaretinizde yaşanabilecek  ölüm,
  • Seyahatinizde yaşanabilecek sakatlık, hastalıklar, yaralanmaların akabinde ihtiyaç duyacağınız; sağlık merkezlerine naklin gerçekleştirilmesi, tedavi, ilaç, tıbbi danışmanlık,
  • Ekstra konaklama giderlerinin ödenmesi,
  • Zorunlu hallerde Türkiye’den gelebilecek refakatçinin giderlerin karşılanması, ülkeye dönüş masraflarının yerine getirilmesi,
  • Aile üyesinin vefat etmesi sebebiyle dönüş masraflarının karşılanması, kişinin vefat etmesi durumunda cenaze giderlerinin ve eşlik edecek kişinin masraflarının karşılanması.

Tüm bu başlıkların haricinde bagaj zararı, kaybı ve benzeri konularda da kendinizi korumaya alabilirsiniz. Poliçe teminatları hakkında detaylı bilgiyi vize uzmanınızdan veya yetkili acentelerden alabilirsiniz.

İtalya Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

İtalya zorunlu seyahat sağlık sigortası İtalya seyahatiniz öncesi yapılmalıdır. İtalya / Schengen olarak adlandırılan vize işlemlerinde başvuru öncesi poliçenizin acenteden alınması gerekmektedir.

Online sistem üzerinde doldurulmamış, el yazısı ile tanımlanmış poliçeler genel olarak Konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. İtalya Konsolosluğu’nun talep listesinde belirtilen poliçeler hakkında danışmanınızdan bilgi alabilirsiniz. 

Seyahat sağlık sigortasının diğer bilinen adıyla yurt dışı seyahat sigortasının Schengen sahası içindeki ülkeler için minimum teminatı 30.000 Euro’dur. Seyahatinizin başlangıç günü ve son gününü içine alması gereken bu poliçenin tarih aralığının özenle belirtilmesi gerekir.

Ayrıca seyahat sigortasında yaş sınırı olmamalıdır. Genel sigorta poliçelerinin bazıları yaş sınırı gözeterek düzenlemektedir.

Seyahatinizi kapsayan İtalya seyahat sağlık sigortası tüm Schengen sahasında geçerlidir. Tarih aralığınızın uygun olması durumunda ek bir poliçe olmadan Schengen ülkelerine ziyaret edebilirsiniz.

İtalya seyahatinizden önce vize başvurunda talep edilen seyahat programınız ve rezervasyonlarınızda belirtilen tarihler poliçenizle uyumlu nitelikte olmalıdır.

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

İtalya Seyahat Sağlık Sigortası fiyatları vize kategorinize ve süresine  göre değişiklik gösterebilir.

Ziyarete gidilecek  ülke, konaklayacağınız süre ve ek teminatlar  ücretlerin değişimine neden olacaktır. İtalya Seyahat Sağlık Sigortası 0 yaşı 75 yaş aralığında uygulanmakta ve minimum 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.  

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası poliçeleri kaza, yaralanma, hastalık veya ölüm konusunda teminat sunmaktadır.  Tedaviniz, ilaç, cenaze ve ulaşım ücretleriniz bu teminatlar üzerinden karşılanacaktır. Sigorta poliçelerinde ödeyeceğiniz prim karşınıza çıkabilecek problemlere kıyasla  çok minimal rakamlarla ifade edilmektedir. 

Poliçenize ekleyeceğiniz bazı teminatlar pasaportunuzu, bagajınızı ya da yolculuk anını da garantileyecektir. Örneğin; seyahatin aniden iptali, bagaj ya da pasaport kaybına yönelik teminatları poliçenize ekleyebilirsiniz. Bürokrasisine, sistemine yabancı olduğunuz bir ülkede karşınıza çıkabilecek her türlü olumsuzlukta kendinizi güvence altında  hissedersiniz.

Özellikle, uzun vadeli İtalya seyahati gerçekleştirecek kişiler için poliçe özellikleri daha da önemli olmaktadır. Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası düzenli bir rutinle yaşaması gerekenler için düzenlenecek poliçeye olan ciddiyeti arttırmaktadır.  Vize uzmanı  ya da acenteniz ile süre bazında değerlendirme yapmalı ve gidilecek ülkenin genel özelliklerini taşıyan bir poliçe hazırlanmalıdır.

Görüldüğü üzere seyahat sigortası için tam bir rakam vermek mümkün değildir. Kişinin neden İtalya’de bulunması gerektiği, seyahat süresi ve ek özellikler seyahat sigortası fiyatlarını etkilemektedir.

En uygun seyahat sağlık sigortası fiyatları tarafınıza seyahat planınızı, ziyaret sürenizi ve kişisel seçimlerinizi belirttikten sonra bildirilecektir.

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular