iDATA

iDATA

Almanya ve İtalya Konsolosluğunun yetkilendirdiği idata, kısa süreli Almanya ve İtalya (Schengen) vizesi başvurularının yapıldığı aracı firmadır. İbraz edilen belgelerde herhangi bir eksiklik veya beyan yanlışlığı olmaması için idata gerekli aktarım sürecinde hizmet vermektedir. iData vize başvurusu randevu sistemi ile yapılmaktadır. iData’nın sırayla verdiği randevu günü ve saatinde başvuru sahibinin idata vize başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. İtalya vizesi başvuru sahipleri idata’ya başvuru evraklarını teslim ettikten ve biyometri prosedürünü tamamladıktan sonra, İtalya vizesi değerlendirme sürecine geçer. İtalya vizesi başvuru işlemlerinde belgelerde beyan edilen bilgilerin birbirleriyle çelişkili olmamasına dikkat edilmelidir.  

İtalya Vize Randevu

Kısa süreli İtalya vize randevusu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Trabzon idata ofislerinden alınabilir. Başvuru sahibi, randevu gününde kişisel verilerini tam ve eksiklik olarak vermekle yükümlüdür. Eksik ve gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunanların tüm sorumluluğu başvuru sahibine aittir. Kısa süreli (Schengen) İtalya vizesi başvuruları İtalyan Konsolosluğu'na akredite edilmiş tek kurum olan idata’ya yapılırken; ulusal (uzun) süreli vize başvurusu doğrudan İtalyan diplomatik temsilciliklerine (İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İstanbul Başkonsolosluğı, İtalya İzmir Konsolosluğuna) başvuruda bulunulmalıdır.

İtalya Ankara Büyükelçiliğinin görev alanı; Ankara, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir illerini kapsamaktadır. 

İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı; İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale,  Bursa, Yalova, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Sinop, Samsun, Çorum, Amasya, Ordu, Tokat, Sivas, Giresun, Erzincan, Gümüşhane, Trabzon, Bayburt, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır illerini kapsamaktadır.

İtalya İzmir Konsolosluğunun görev alanı; İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir, Muğla, Denizli, Uşak, Afyon, Isparta, Burdur, Antalya, Konya, Karaman, Mersin, Aksaray, Niğde, Kayseri, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Tunceli, Elazığ, Diyarbakır, Mardin, Bingöl, Muş, Batman, Ağrı, Bitlis, Van, Siirt, Şırnak, Hakkari illerini kapsamaktadır.

Parmak İzi (Schengen) Prosedürü

28 Schengen ülkesi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ve Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarını Schengen biyometrik prosedürüne tabi tutmuştur. Biyometri (parmak izi) uygulaması Avrupa Vize Bilgi Sistemi (VIS) için kullanılmaktadır. Parmak izi, vize evraklarının teslim gününde idata tarafından alınmaktadır. 

Vize başvuru sürecinde, İtalya vizesi başvuru sahipleri ikamet adresine en yakın idata ofisinde Avrupa Vize Bilgi Sistemi biyometrik veri uygulamasına tabi olarak parmak izi vermektedirler. 25 Eylül 2014  tarihinden sonra Schengen ülkelerine seyahat etmek için parmak izi vermiş olan kişiler, 5 yıl süreyle Schengen ülkelerine yapacakları seyahatlerdeki VIS prosedüründen, parmak izinin geçerliliğini koruduğunun teyit edilmesi şartıyla muaf tutulmuşlardır. Önceden bir Schengen vizesi için parmak izi vermiş başvuru sahibi, bu parmak izi kaydını İtalya vize müracaatında da kullanabilmektedir. Bunun için parmak izi sonrası alınan VIS ibareli Schengen vizesinin başvuru evraklarıyla birlikte ibraz edilme zorunluluğu bulunmaktadır. 

* 12 yaş altı çocuklar, fiziksel olarak parmak izi alımı mümkün olmayan kişiler ve resmi davetle İtalya seyahatinde bulunacak hükümet üyeleri dışındaki tüm Umuma Mahsus pasaport hamili kişiler parmak izi prosedürüne tabidir. 
* Idata, biyometrik bilgileri toplama yetkisine sahiptir, fakat erişim ve kullanma hakkı yalnızca diplomatik İtalya temsilciliklerine aittir. 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Schengen)

•    Güncel pasaport
•    Son altı ay içinde çekilmiş, Schengen biyometrik ölçülerine uygun İki Adet Vesikalık Fotoğraf
•    Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
•   Tüm soruların başvuru sahibi tarafından tam ve eksiksiz olarak cevaplanmış olduğu İtalya vize başvuru formu. İtalya vizesi başvuru formu doldurulurken çift imza yerine dikkat edilmeli, başvuru tarihi atılmalı, başvuru formu eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Başvuru formunda belirtilen telefon numaraları ve adres bilgileri başvuru sahibine ait olmalıdır.
•    Şahsen yazılmış ve imzalı vize talep dilekçesi.
•  Schengen ülkesinde ikamet edilecek süre zarfında (talep edilen vizenin süresini  kapsar nitelikte) muhtemel sağlık sorunları, acil tedavi veya vefata bağlı olarak yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek uygun ve geçerli seyahat sağlık sigortası. Sigorta Avrupa Birliği üye ülkeleri kapsamalı, öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalı; asgari poliçe tutarı 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. 
•   Konaklama ve Ulaşım rezervasyon dokümanlar.
•   Vergi Levhası Fotokopisi
•   İtalya İçişleri Bakanlığı’nın yürürlükteki düzenlemeleri ile kalış süresine göre tespit edilen tutarlara uygun maddi imkanları gösterir gelir belgeleri. 
•   Varsa daha önce alınmış Schengen, Amerika, İngiltere, Romanya, Bulgaristan vizeleri.
•   Son üç aylık dönemi kapsayan hesap özeti ve banka cüzdanı fotokopisi
•   Başvuru sahibi Türk vatandaşı değilse; Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen ve süresi planlanan seyahat tarihinden en erken üç ay sonra biten ikamet tezkeresi. 

• Türkiye’de öğrenimleri devam eden öğrencilerin yeni tarihli İngilizce Öğrenci Belgesinin aslının başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

•   Reşit olmayan çocuklar için son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname (Reşit olmayan çocuklar anne veya babaları ile seyahat etmemeleri durumunda, çocuğa refakat edecek kişiye düzenlenmiş noter onaylı muvafakatname)

•  Geçimi ebeveynleri veya eşi tarafından sağlananlar (öğrenciler, ev kadınları, reşit olmayanlar) nüfus kayıt örneklerini, geçimlerini sağlayan aile bireylerinin mali durumunu gösteren evraklarını, sponsorun şahsen yazacağı dilekçeyle birlikte başvuru dosyasına eklemelidirler.

•  İtalya’da tanıdığının evinde konaklayacak olanlar, İtalya’da ikamet eden kişiden alınan davet mektubu, tatbik imzası bulunan kimlik fotokopisi; davet eden kişi Avrupa Birliği Vatandaşı değilse oturma izninin örneği de sunmalıdır.

•   Karayolu ile seyahat edecek olanlardan seyahat güzergah yazısı ve uluslararası ehliyet fotokopisi (beynelmilel)

*Gerekli tüm evraklar tamamlandıktan sonra idata ofisinden İtalya vizesi başvurusunda bulunmak için randevu alınması gerekmektedir. 

*Başvuru sahibinin seyahat amacına ve mesleki bilgilerine göre evraklar değişmektedir. Randevu gününden önce evrakların eksiksiz olarak tamamlanmış olmasına dikkat edilmesi gerekir. 

İtalya Vizesi Başvurusunda Bulunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler


•    İtalya vizesinin işleneceği pasaportun, İtalya vizesinin sonlanma tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğinin olması ve üzerinde herhangi bir deformasyon, tahribat bulunmaması gerekmektedir.
•    İtalya vizesinin üzerindeki vizenin geçerliliğinin bitiş tarihine ve gün cinsinden ikamet süresine dikkat edilmelidir. Başvuru sahibi Schengen alanını vize geçerlilik tarihine kadar terk etmelidir. 
•    Aynı vize aralığı süresinde diğer Schengen ülkeleri de ziyaret edilecekse, Türkiye’den uçuşun gerçekleştirileceği ve en uzun süre konaklanacak ülkenin vizesine başvuru yapılmalıdır. İtalya vize başvurusu seyahatin ana hedefi olan ülkenin büyükelçiliğinden talep edilmelidir.  
•    Vize harcı ve koordinasyon ücretleri her bir başvurunun işleme koyulabilmesi için temin edildiği için iadesi, vize başvurusu ret ile sonuçlansa bile, yapılmamaktadır.
•    İtalya Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde başvuru sahibini mülakata çağırabilmekte veya ek evrak talebinde bulunabilir. Başvuru sahibi olası her iki durumda da vize işlenme süresinin uzayabileceğini göz önünde bulundurmalıdır. 
•    İtalya Konsolosluğunun yoğun olduğu tarihler göz önüne alınarak başvuru yapılmalıdır.  Yoğunluk ve teknik sorunlar nedeniyle İtalya vizesinin işlem süresi uzayabilmektedir.  İtalya ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı/Yeni Yıl) nedeniyle işlem sürelerinin uzayabileceğini de göz önünde bulundurulmalıdır.
•    12 yaşından küçük olanlar; pedagojik formasyon sebebiyle seyahat eden öğrenciler; 28 Eylül 2005 tarihli, 2005/761/CE sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tavsiyesi çerçevesinde bilimsel araştırma amacı ile seyahat eden araştırmacılar; kar amacı taşımayan kuruluşların düzenlediği seminer, konferans, paneli kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin 25 yaşını aşmamış katılımcıları vize harcından muaftır. 
•    Interrail ile seyahat edecek olan kişiler, İtalya’daki otel rezervasyonları dışında, gidecekleri diğer ülkelerin otel rezervasyonlarını da başvuru dosyasına eklemelidirler. 
•    Başvuruda bulunacak kişinin birinci dereceden akrabası ya da eşi AB vatandaşı ise yakınlık derecesini belgeleyen evraklarla birlikte başvuru yapılmalıdır.

•    Seyahat tarihinizin başlangıcından en fazla üç ay öncesine kadar İtalya vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

•    Evlenmiş olanların pasaportlarında güncel soyadlarının bulunması gerekir. 

•    Başvuru sahibi İtalya’ya yapacağı seyahatinin amacına uygun vize kategorisine başvuru yapmalıdır. Turistik veya aile ziyaretinde bulunmak için İtalya seyahatini planlamış kişinin Ticari vize başvurusunda bulunması vizesinin reddedilmesine yol açabilir. Vize başvuru sürecinde esas sorunlar başvuru sahibinin sahte belge ibraz etmesi durumunda yaşanmaktadır.  Gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunan kişilerin vize başvuruları reddedilir. İtalya Konsolosluğu verilen bilgilerin doğruluğunun tespitine yönelik ilave kontroller yapmaktadır.

•    Bir yıllık veya uzun süreli seyahat sağlık sigortası yapılmamaktadır. Bir yıl içinde iş için sık sık İtalya’ya gidip gelen kişi her İtalya seyahati için sağlık sigortası yaptırmalıdır. Başvuru sahibi İtalya seyahatinin akabinde diğer bir Schengen ülkesine geçmeyi planlıyorsa, konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını İtalya vizesi başvuru dosyasına eklemelidir. İlk defa Schengen vizesi talebinde bulunan kişiler mülakat için İtalya temsilciliğine çağırılabilmektedir. 
•    iDATA posta ya da kurye ile gönderilmiş vize başvuru evraklarını işleme almamaktadır.  İtalya vizesi başvurusu şahsen yapılmalıdır.

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular