İzmir İtalya Konsolosluğu

İtalya İzmir Konsolosluğu, İzmir ve konsolosluk çalışma bölgesi içinde ikamet eden Türkiye ve yabancı ülke vatandaşlarının vize ve konsolosluk işlemleri ile İtalyan vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yapmaya yetkili merciidir. 

İtalya İzmir Konsolosluğu'nun İzmir'de yaşayan İtalya Vatandaşlarına hizmet sunmak gibi geleneksel görevlerinin yanı sıra 39 ili kapsayan görev alanındaki Türk ve İtalyan Vatandaşların ihtiyaçlarına karşılık vermek; Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye'de ikamet izni sahibi 3. ülke vatandaşlarına İtalya'ya giriş için vize işlemleri; Türkiye ile İtalya arasındaki kültürel, ekonomik, ticari faaliyetleri geliştirici etkinlikleri organize etme ve yürütme; İtalya Vatandaşlarının doğum, evlilik gibi vakalarının resmi evrak işlemlerini yürütmek gibi görevleri bulunmaktadır. 1993 yılından bu yana hizmet veren İzmir İtalya Konsolosluğu, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkiyi derinleştiren siyasi, kültürel, ekonomik, ticari, sanatsal her türlü girişime referans olmuştur.

İzmir İtalya Konsolosluğu Adres

Cumhuriyet Meydanı, Cumhuriyet Apt, No: 112 / 3, 35212 Alsancak / İZMİR

Web Sitesi: consolato.izmir@esteri.it
Vize Bölümü: visti.izmir@esteri.it

İtalya İzmir Konsolosluğu Binasının Kısa Tarihi

İzmir’deki İtalyan Konsolosluğu’nun binası 1861 yılında ilan edilen İtalya Krallığı’nın tarihine kadar dayanır. Konsolosluk binası, Ege Bölgesi ve İtalya arasındaki yüzyıllardır devam eden dostluk, ticari ilişkiler ve tarihe tanıklık etmiştir. İtalya İzmir Konsolosluk binası 1993 yılından bu yana hem Türk vatandaşlarına hem İtalyan vatandaşlarına hizmet vermektedir. 

İzmir İtalya Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Ulusal Destek Ofisi, hafta içi her gün saat 10:00-12:00 ve çarşamba günleri 14:00-16:00 arası açıktır. Ofis 12:30 ile 13:00 saatleri arasında kapalıdır.
Aralık 2021'den itibaren vize bölümü sadece salı ve perşembe günleri saat 14:00 ile 15:00 arasında halka açıktır. 

Acil Telefon Numarası
Tel: + 90 532 6773273

Acil telefon numarasından resmi tatillerde ve hafta içi mesai saatleri dışında oluşabilecek acil durumlarda yetkililere ulaşılabilir. Acil telefon numarasından vize ile ilgili konularda kesinlikle bilgilendirme yapılmamaktadır. 

İzmir İtalya Konsolosluğu Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Vize Bölümü Çalışma Saatleri Hafta içi Resmi Tatiller Hariç Salı ve Perşembe 14:00 - 15:00 saatleri arasındadır. Çarşamba günleri ise 14:00-16:00 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Not(!) İzmir İtalya Konsolosluğu Vize Bölümü çalışma saatleri ve mesai günleri büyükelçiliğin yoğunluğuna göre farklılık gösterebilmektedir. Vize başvurusundan önce İzmir İtalya Konsolosluğu çalışma saatleri hakkında bilgi edinilebilir.

İzmir İtalya Konsolosluğu Görev Alanı

1 Haziran 2021 tarihi itibari ile İtalya Vize ve Konsolosluk İşlemleri için yetki bölgelerinde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliğe göre İzmir Bölgesi kapsamında olan iller: İzmir, Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya,: İzmir'de İtalyan Konsolosluğu Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir.

İzmir İtalya Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

İtalya İzmir Konsolosluğu, İtalya Devleti'nin resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. İtalya Vizesi veya konsolosluk işlemleri için konsolosluğa başvuruda bulunmak isteyen kişiler, konsolosluğun yoğun ve kapalı olduğu günleri göz önünde bulundurarak vize ve konsolosluk işlemlerini organize etmelidirler.

İtalya İzmir Konsolosluğu 2023 yılı resmi tatil günleri;

 
1 Ocak Yeni yıl
9 Nisan Paskalya
1 Mayıs İşçi Bayramı
21- 23 Nisan Ramazan Bayramı
2 Haziran- İtalya Cumhuriyet Bayramı
29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
15 Temmuz Demokrasi Günü
15 Ağustos- Ulusal Bayram
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1 Kasım- Azizler Günü
25 Aralık Noel Tatili
26 Aralık Santo Stefano
31 Aralık Yılbaşı

2021/679 Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü

İzmir İtalya Konsolosluğu resmi web sitesinde 25 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe giren 2021/679 Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nü yayınlayarak konsolosluk işlemlerinde beyan edilen ve kullanılan bilgilerle ilgili değişen prosedür hakkında bilgilendirme yapmıştır. Bu duyurunun amacı Konsolosluk hizmetleri için başvuru yapacak olan kişilerin, bilgilerinin, yasallık, doğruluk ve şeffaflık ilkelerine riayet edilerek kullanılması konusunda önceden bilgilendirmektir. 
Buna göre konsolosluk işlemleri için hizmet talep edenlerin gişelere gelmeden önce aşağıdaki hususlarda bilgi edinmeleri tavsiye olunur;
 
İtalya ve Schengen bölgesi vize işlemleri için kişisel verilerinin kullanılması ile ilgili gerçek kişilerin korunması hakkında bilgilendirme 
İtalyan vatandaşlığının tanınması (iure sanguinis) veya alınması işlemleri için kişisel verilerinin kullanılması ile ilgili gerçek kişilerin korunması hakkında bilgilendirme 
Vize ve vatandaşlık işlemleri haricindeki Konsolosluk hizmetleri için kişisel verilerinin kullanılması ile ilgili gerçek kişilerin korunması hakkında bilgilendirme

İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi Hakkında Genel Bilgi

Kısa Süreli C Tipi İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi minimum 15 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak bu süreç elçilik/konsolosluğun yoğunluğuna ve resmi tatil günlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin seyahat başlangıç tarihlerinden itibaren 3 ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunmasına izin verilmektedir.

Kısa Süreli C Tipi İtalya Vize Kategorileri

 • Turistik İtalya Vizesi
 • İş Amaçlı İtalya Vizesi
 • Tır Şoförleri için İtalya Vizesi
 • Transit İtalya Vizesi
 • İtalya Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İtalya Kısa Süreli Eğitim Vizesi (90 günü aşmayan)

Uzun Süreli Ulusal D Tipi İtalya Vizesi Sonuçlanma Süresi her bireyin gidiş amacına ve sunmuş olduğu evraklara uygun olarak değişmektedir. Bu nedenle başvuru işlemleri esnasında kişiye özel olarak sonuçlanma süresi bilgisi beyan edilmektedir.

Uzun Süreli D Tipi İtalya Ulusal Vize Kategorileri

 • İtalya Ulusal Eğitim Vizesi (90 günden uzun)
 • İtalya Aile Birleşimi
 • İtalya Çalışma İzni

İzmir İtalya Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

İtalya Konsolosluğu Türkiye'de ikamet eden, İtalya'ya sehayat etmek isteyen kişilerin vize ve konsoloslukluk işlemlerinin yürütüldüğü İtalya temsilciliğidir. Türkiye'de faaliyet gösteren İzmir İtalya Konsolosluğu, yetki alanında ikamet eden İtalya Vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Gerekli işlemleri için İzmir İtalya Konsolosluğu'na müracaatta bulunması gereken İtalya Vatandaşları, T.C. Vatandaşları ve Türkiye'de ikamet iznine sahip 3.ülke vatandaşları yetki alanı kendilerine en yakın İtalya temsilciliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Türkiye'de yaşayan İtalyanların resmi evrak işlemlerine dair destek almak  için İzmir İtalya Konsolosluğu'na  başvuru yapabilmektedirler. İtalya Vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, kimlik kartı, evlilik, doğum, temel haklarının ihlali, tutuklama, kayıp veya çalıntı pasaport, seyahat belgelerinin tanzim edilmesi gibi vakaların resmi prosedürlerinin işleme alındığı yer olan İzmir İtalya Konsolosluğu, aynı zamanda İtalya vatandaşlarının haklarını gözetmekle de yükümlüdür. İtalya'daki yüksekokul ve üniversitelerde öğrenim görmek isteyenlere bilgi ve danışmanlık hizmeti veren İzmir İtalya Konsolosluğu, kendi çalışma bölgesinde bulunan tüm eğitim kurumlarının verdiği diploma ve benzer belgeler hakkında değer beyanat sertifikası tanzimi ile söz konusu diplomaların İtalya'da denklik sağlama konusundaki muamelerini ifa etmektedir. İzmir İtalya Konsolosluğu hizmetleri eşitlik ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde yürütülmektedir.

 İzmir İtalya Konsolosluğu Hizmetleri 

 • Nüfus kütüğü
 • Sosyal hizmetler
 • Vatandaşlık
 • Askerlik
 • Noterlik hizmetleri
 • Seçmen hizmetleri
 • Pasaportlar
 • Emeklilik
 • Medeni hal
 • İtalya'da Eğitim
 • Evlat edinme
 • Ehliyet Yenileme

İzmir İtalya Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi

Pasaport bir seyahat belgesi ve kimlik mahiyetindedir. İzmir İtalya Konsolosluğu'nun çalışma bölgesinde ikamet eden kişiler pasaport almak veya yenilemek için konsolosluğa müracaat edebilirler. Bir İtalyan Vatandaşının yurt dışında pasaport alabilmesi için İtalya’daki ilgili Belediyenin AIRE kısmında kayıtlı olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan İtalya Vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İzmir İtalya Konsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. Gerekli evrakların hazırlanmasının ardından başvuru sahibi İzmir İtalya Konsolosluğu'ndan randevu alarak işlemlerini gerçekleştirebilir. İstisnai durumlarda İtalya İzmir Konslosluğu'nun ek evrak talebinde bulunabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Pasaport Başvurusu için İzmir İtalya Konsolosluğu'na İbraz Edilmesi Gereken Belgeler:

 • Başvuru Formu
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Reşit olmayanlar için Muvafakatname

italyakonsoloslugu.org web sitesinin İtalya Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu ile bir bağlantısı var mıdır?
Ziyaret etmekte olduğunuz web sitesi İtalya vize prosedürleri, başvuru koşulları ve süreç hakkında faydalı bilgiler vermek amacıyla oluşturulmuştur. italyakonsoloslugu.org sitesinin İtalya Konsoloslukları resmi web siteleriyle herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Alenn DDW Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları vasıtasıyla turizm, seyahat acenteleri, danışmanlık gibi firmalarına reklam vererek stratejik ortaklık yapmaktadır. Visa Information For Italy,  Alenn DDW bünyesinde var olan bir web sitesidir. Bu site, Türkiye’de yer alan İtalya diplomatik temsilcilikleri ve temsilciliklerle ilgili detaylı bilgileri (çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü, vize başvuru prosedürleri ve evraklar vb.) kamuya açık bir şekilde sunmaktadır. 
Sitemiz resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. İtalya Vize işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Web sitesinde yer alan detaylı bilgilerin doğru ve güncel olması için gerekli titizlik gösterilerek kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Ülkelerin var olan vize koşulları zamanla değişip güncellenebildiğinden güncelliğini yitiren bilgilerin yerine en kısa zamanda yeni bilgiler eklenmesi için gayret gösterilmektedir.

İzmir İtalya Konsolosluğu Vize Reddi

İtalya Vizesi için yapılan başvurular, İzmir İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. İtalya Vizesi Başvurusunda bulunan kişilerin gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. 

İtalya Konsoloslukları'ndan vize başvurusu yapılmamaktadır. İtalya Schengen Vize Başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır, fakat inceleme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İtalya Konsolosluğu'na veya İtalya Büyükelçiliği'ne aitiir. İtalya Vizesi için yapılan başvurular; İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde reddedilebilmektedir. İtalya Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin gerçeği yansıtmayan beyanlarda bulunması ya da eksik belge sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması halinde başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Ret alan başvuru sahibi ret gerekçesine bağlı olarak yeniden İtalya Vizesi Başvurusunda bulunabilir ya da sonuca itiraz edebilir. 

İzmir İtalya Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Tel: +90 232 463 66 76 - 463 66 96 - 463 81 32 
Fax: +90 232 421 25 12 

İzmir İtalya Konsolosluğu Ulaşım

İtalya Konsolosluğu, İzmir Konak bölgesinde bulunmaktadır. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nden bir blok ötesinde yer alır. Kordon bölgesine giden toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

İzmir İtalya Konsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Consultation for Italy

Consultation for Italy, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Italy; Türkiye’ de bulunan İtalya Konsoloslukları, Büyükelçiliği...
2023-08-08 14:24:22

İtalya konsolosluğu tarafından bir pasaportta aranılan özellikler

İtalya vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine;  İtalya Başkonsolosluğu vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport...
2023-08-08 14:23:45

İtalya Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurabilmek için

İtalya Başkonsolosluk telefonla iletişim kurabilmeniz için Konsolosluk telefon: +90 (212)243 1024 - 243 1025 ...
2023-08-08 14:23:16

İtalya istanbul başkonsolosluğu ofis çalışma saatleri

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ofis çalışma ve mesai saatleri hakkında  Pazartesi Perşembe  08.30 / 13.00 13.30 / 16.30 &n...
2023-08-08 14:23:03
Tüm Duyurular